Petkim’den çevreci hareket

  Petkim’den çevreci hareket
   Poex

   Petkim, geri dönüşümlü plastik palet kullanacak, yılda 11 binden fazla ağaç kurtulacak.

   Petkim’den, enerji verimliliği ve çevre odaklı bir hamle daha… Karbon salınımını azaltacak yeni bir çevreci uygulamaya başlayan şirket, kendi fabrikalarından çıkan ürünlerin taşınmasında kullanılan paletleri ahşaptan geri dönüşümlü plastiğe çeviren şirket, böylece yılda 11 binden fazla ağacın korunmasını sağlayacak. Palet ağırlığını 40 kilogramdan 11 kilograma indiren dönüşüm, taşıma sırasında araçların akaryakıt kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan karbondioksit salınımını da yüzde 27 oranında azaltacak.

   Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, sadece Türkiye içerisindeki müşterilere ulaştırılmak üzere hazırlanan hammadde için yılda 350 bine yakın palet kullanıldığını belirterek, ahşap paletten plastik palet uygulamasına geçilmesiyle birlikte 11 binden fazla ağacın kesilmesini önlemiş olacaklarını kaydetti. Petkim’in aynı zamanda plastik ürünler için temel hammaddeyi ürettiğini hatırlatan Korkut, “Plastik paletlerin bir başka katkısı da karbon salınımı konusunda. Petkim her yıl karayolu ile sanayici müşterilerine ulaştırdığı hammadde miktarı 600 bin tonu buluyor. Sadece geçen yıl Petkim’den yapılan sevkiyatlar göz dikkate alındığında katedilen yol 13 milyon kilometreyi buldu. Plastiklerin 4 katı ağırlığındaki ahşap paletlerin kullanımdan kalkmasıyla taşıma sırasındaki karbon salınımı otomatik olarak önemli ölçüde düşecek.” dedi.

   Geri dönüşümlü plastik paletler, ahşaplara göre 10 kat daha fazla uzun ömürlü olduğu, deniz aşırı ve uzak doğu ülkelerine sevkiyatlarda ihracat standartlarına uyum sağladığı, AB’nin hijyen kurallarına tam uyum gösterdiği, çevre dostu ve yüzde 100 dönüşümlü malzemeden üretildiği, dayanıklılık ve esneklik standartları yüksek olduğu için dünyada tercih ediliyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ