Petrokimyasal talebinde plastik sektörü ana tedarikçi olma eğiliminde

  Petrokimyasal talebinde plastik sektörü ana tedarikçi olma eğiliminde
   Poex

   Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Petrokimyasalların Geleceği Raporu’na göre, plastik ve gübre üretiminde kullanılan petrokimyasallar 2030 yılında dünya petrol talebindeki artışın yaklaşık üçte birini denk gelecek. İlgili sektörler 2050 yılında petrokimya sektörünün en büyük tedarikçisi olacak.

   IEA Başkanı Fatih Birol rapora ilişkin yaptığı açıklamasında; “Özellikle gelecekteki enerji trendleri üzerinde gösterecekleri etki göz önüne alındığında petrokimyasallar, küresel enerji tartışmalarında kilit noktalardan biri” dedi. Plastiklere olan talebin 1970’lerin başından bu yana on kat, 2000’den bu yana ikiye kat arttığına dikkat çeken Birol, “Mevcut küresel petrol talebinin yaklaşık yüzde 27’si taşıt yakıtları olarak kullanılmaktadır. Ancak bu rakamın 2050 yılına kadar geliştirilmiş araç verimliliği, elektrikli taşıtlar, toplu taşıma ve alternatif yakıtların birleşiminden dolayı yüzde 22 seviyelerine düşmesi beklenmektedir” açıklamasında bulundu.

   IEA raporunda öne çıkan satır başları şöyle; “Büyüyen ekonominin, her geçen yıl artan nüfusun ve teknolojik gelişimin petrokimyasal ürünlere yönelik artan talebe dönüşecek. Gelişmiş ekonomiler 20 kat daha fazla plastik kullanmaktadır. Gelişmiş ekonomiler plastikleri azaltmak ve yeniden kullanmak için yavaşça hareket ederken, bu etkinin büyük kısmı Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde plastik kullanımıyla dengelenecektir. Özellikle Avrupa, Japonya ve Kore’de, geri dönüşümde ve tek kullanımlık plastik malzemeyi frenleme çabalarında önemli artışlar olsa da, bu çabaların petrokimyasallara olan talep üzerindeki etkisi, gelişmekte olan ekonomilerde keskin bir şekilde artan plastik tüketiminden çok daha ağır basıyor.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ