Plastik ambalajlar hala sürdürülebilirlik zorluklarıyla karşı karşıya

  Plastik ambalajlar hala sürdürülebilirlik zorluklarıyla karşı karşıya
   Poex

   Koronavirüs, plastik ambalajın sadece gıda kontaminasyonundan uzak tutulması, tazeliğini ve kullanılabilirliğini daha uzun süre koruma konusunda önemini vurgulamaya yardımcı oldu.

   Ancak COVID-19 salgını, ürün ambalajı, e-ticaret üzerinde büyük etkisi olan başka bir eğilimi de hızlandırdı. Online alışveriş güçlü bir büyüme gösterdi ancak bundaki en büyük etki evde kalma olgusu oldu.

   DigitalCommerce360’ın makalesi, mevcut eğilimlerin altını çizmek için verileri gösteriyor.

   Satış patlamasının eleştiriye açık tarafı, çok fazla ürün ambalajının çevreye olan etkisi ile ilgili. Greenpeace üretilen atığın Çin’de 250 bin tonu aştığını tahmin ediyor.

   Sürdürülebilirlik hala önemli

   Halk sağlığı şu anda sürdürülebilirlikle ilgili endişeleri ortadan kaldırsa da, ambalaj sektörünün çevreye duyarlı olma konusunda hassasiyet göstermesi açık.

   Dow CEO’su Jim Fitterling’in 31 Mart’taki ANTEC 2020 sanal konferansında bahsettiği üzere: “COVID-19 krizi sona erecek ama soluduğumuz hava, suyumuz ve üzerinde yaşadığımız toprak sonsuza kadar burada. Çevreyi korumak ve döngüsel ekonomiye geçmemize yardımcı olmak için şimdiden kazanmaya başladığımız ivmeyi kaybetmeyi göze alamayız. ”

   Birden fazla yaklaşım izleniyor

   Firmalar artan plastik geri dönüşümü, daha çok yeniden kullanılabilir ambalaj, biyomalzemelerin daha fazla hayatımızda yer bulması, daha az malzeme kullanımı ve döngüsel tasarım için bu konuları ele almak için birçok stratejiyi araştırıyor ve geliştiriyor. Ambalaj tasarımcıları ayrıca rafta ve e-ticaret ürünlerinde farklı öncelikleri dikkate almaya özen gösteriyor. Göz alıcı ambalaj tasarımı, çevrimiçi satılan ürünler için mağazadan daha az hayati öneme sahip ancak sevk edilen ürünün hasarsız varış noktasına ulaşmasını sağlamak hayati önem taşıyor.

   Bu alanda bazı ilerlemeler kaydediliyor. Alman Werner & Mertz GmbH’ın Frosch markalı deterjanı kullanması için tamamen polietilen, dik duran bir poşet geliştirmek üzere dört yıl boyunca birkaç partnerle birlikte çalıştı. Bu patentli poşet, daha kolay geri dönüşüm sağlamak için her iki tarafta sökülebilir dekoratif panellere sahiptir.

   AeroFlexx adı verilen ve Procter & Gamble tarafından geliştirilen bir başka yeni teknoloji, esnek ancak sert bir pakette sıvı ambalajlamayı mümkün kılıyor. Ko-ekstrüde edilmiş esnek film ile üretilen ürün, torbanın belirli kısımlarını, özellikle kenarlar boyunca şişirmek için basınçlı havayı kullanarak esnek bir pakette başka türlü mümkün olmayan bir sertlik sağlıyor.

   ABD’li TerraCycle, Loop dairesel alışveriş platformuyla tamamen farklı bir yaklaşım sergiliyor. Loop, Unilever, PepsiCo ve Nestlé’den Danone, Procter & Gamble ve UPS’e kadar dünyanın en tanınmış markalarının çoğundan destek aldı.

   Loop sistemi, UPS’i Loop tote adı verilen yeniden kullanılabilir ve katlanabilir yastıklı bir kapta çeşitli gıda, ev temizliği ve kişisel bakım ürünleri göndermek için kullanılıyor. Ürünler, boşken aynı tekrar kullanılabilir kutuya iade edilen tekrar kullanılabilir paketlerden dağıtılıyor.

   Birçok şirket aynı zamanda hem mekanik hem de kimyasal geri dönüşümü geliştirmek ve biyouyumlu ve kompostlanabilir malzemeler geliştirmek için girişimcilere ve yeni teknolojilere yatırım yapıyor.

   Akıllı Üretim, Yenilikçi Malzemeler ve Yeşil ve Döngülse Çözümler konularında bu ve benzeri pek örneğe odaklanan Chinaplas 2021 önümüzdeki yıl Shenzhen Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçileri ile buluşacak. Fuar, 13-16 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştirecek.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ