Plastik ev ve mutfak eşyaları sektörü gelişim stratejilerini belirledi

  Plastik ev ve mutfak eşyaları sektörü gelişim stratejilerini belirledi
   Poex

   Hayatın her alanına dokunan plastik ev ve mutfak eşyalarının üreticileri sektörel sorunlarını masaya yatırdı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 345 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör büyüme ivmesine hız katacak çalışmalara odaklandı. İKMİB öncülüğünde gerçekleştirilen “Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı”nda sektörün gelişimine yön verecek bir yol haritasının çıkartılması için ilk çalışmalar yapıldı.

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) hızlı bir gelişim içinde olan plastik ev ve mutfak eşyaları sektörüne katkı sağlamak amacıyla 13-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antalya’da “Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı”nı düzenlendi.

   Sektörün hedeflerine ulaşması için bir yol haritası çıkarmak amacıyla düzenlenen Çalıştay’da sektörün karşı karşıya kaldığı sorunlar için çözüm önerileri de görüşüldü. Çalıştay’ın ana gündem maddelerini; sektörün katma değeri daha yüksek ürünler üretmesi, ithalata bağımlılığın azaltılması, tedarik güvenliği ve sürekliliği ile sürdürülebilir ihracat, küresel rekabet gücü artışının sağlanması oluşturdu.

   Çalıştay’ın sektörü geliştirecek stratejilerin belirlenmesi açısından kritik bir önem taşıdığını söyleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz; “Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları sektörü hızlı bir gelişim sürecinden geçiyor. Özellikle tasarım ve markalaşma konusunda firmalarımız iyi bir noktaya ulaştı. Yurt dışı pazarlama konusunda da ciddi bir tecrübeye sahipler. Önceden sadece yakın pazarlara ürünlerini pazarlayan Türk firmalarımızın ürünlerini artık Güney Amerika’dan Çin’e kadar çok çeşitli pazarlarda görebilmeniz mümkün. Plastik ev ve mutfak eşyaları sektörünün toplam ihracatı 2014 yılında yaklaşık 395 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geride bıraktığımız yıl ihracatı 345 milyon dolar oldu. Tüm bu olumlu tabloya rağmen sektörümüzün önünde mücadele etmesi gereken sorunlar da var.  Bu Çalıştay, sektör ile ilgili eksiklerin tespiti ve yapılması gerekenlerin belirlenmesi açısından oldukça verimli oldu” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ