Plastik makinaları sektörü 1 milyar dolara koşuyor

  Plastik makinaları sektörü 1 milyar dolara koşuyor
   Poex

   Plastik işleme makine üretimi, bu yılın ilk yarısında 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 34 artarak 377 milyon dolara çıktı. 2022 yılını 754 milyon dolar düzeyinde kapatmayı planlıyor.

   Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) yayınladığı verilere göre yılın ilk yarısındaki 377 milyon dolarlık üretimin yanı sıra, 334 milyon dolarlık ithalat, 145 milyon dolarlık ihracat ve 566 milyon dolarlık da iç pazar satışı gerçekleşti.

   Yıl sonu plastik işleme makineleri ithalatının 668 milyon dolar, ihracatın 290 milyon dolar, iç pazar satışlarının ise 1 milyar 132 milyon dolara çıkması bekleniyor.

   Makina tiplerine göre yılın ilk 6 ayında üretim; enjeksiyon makineleri yüzde 3, ekstrüderlerde yüzde 23, şişirme makinalarında yüzde 2, termoform hatlarında yüzde 8, presler ve diğer makinelerde yüzde 37 ve makina aksam ve parçalarında ise yüzde 27 pay aldı.

   İhracat kanadında ise kırılım şu şekilde oluştu; enjeksiyon makineleri yüzde 4, ekstrüderler yüzde 29, şişirme makinaları yüzde 2, termoform hatları yüzde 8, presler ve diğer makineler yüzde 39 ve makina aksam ve parçalarında yüzde 18.

   Yılın ilk yarısında ihracatın dörtte biri Sırbistan, Rusya ve Özbekistan’a yapılırken, birim ihraç fiyatı ise 11,8 dolar/kg olarak gerçekleşti.Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 1,6 artış olduğunu gösteriyor.

   Görsel Kaynak: Yelkenciler Makina

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ