Plastik malzeme muayene yöntemleri gelişiyor

Plastik malzeme muayene yöntemleri gelişiyor
Poex

Metal, cam, ağaç gibi malzemelerin alternatifi olarak kullanım alanı bulan plastikler üretimlerinde kullanılan girdilerin yüzde 90’ını petrokimya sanayinden temin etmektedir. Son yıllarda plastik sektörünün de gittikçe büyümekte olduğu görülmekte olup plastik malzemelerin kalıplanması kadar uygun özelliklere sahip olması da önem arz etmektedir.

Üretim sürecinde plastik malzemelerin sahip olması gereken kriterlerin ölçülebilmesinin donanımlı laboratuar çalışmalarını gerektirdiğine dikkat çeken Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Polimer Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Taşdemir başta metalürji, malzeme, makine ve kimya mühendisliği öğrencileri olmak üzere bu konuda faaliyet gösteren firma çalışanlarının temel plastik malzeme test yöntem bilgilerini arttırmak ve mühendislik uygulamalarında yardımcı olmak amacı ile Plastik Malzemelerin Test Teknikleri kitabını kaleme aldı.

Plastik malzeme teknolojisinin artışıyla plastik malzeme muayene yöntemlerinin de gelişme gösterdiğini ifade eden yazar Taşdemir, “Teknolojinin de gelişmesiyle gün geçtikçe yeni cihaz ve teknikler geliştirilmektedir. Belirli bir uygulama alanı için malzeme seçimi o malzemenin mekanik özelliklerine bağlı olduğundan, bu özelliklerin ölçülmesinde kullanılan standart deneyleri tanımak ve bu deneylerden elde edilen sonuçları değişik parametrelere bağlı olarak değerlendirmek büyük önem taşımakta. Elde edilen deney verilerinin ortak bir dilde ifade edilebilmesi için uluslararası standartlar sürekli güncellenmektedir. Dolayısıyla standartlar sayesinde üretici, işletici ve kullanıcılar; malzemelerin özelliklerini ortak bir dilde anlatmakta ve aralarındaki ilişkileri düzenlemektedirler” dedi.

Akademik ve mesleki yayınlar konusunda uzmanlaşmış Seçkin Yayıncılık tarafından piyasaya sürülen Plastik Malzemelerin Test Teknikleri kitabında plastik malzemelerin mekanik, ısısal, fiziksel veya yapısal özelliklerini belirlemek için kullanılan bazı deney yöntemleri yer almakta. Kitapta teorik bilgilerin yanı sıra test yöntemlerinin nasıl yapıldığı, test yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve test sonuçlarının değerlendirilmesi konularına yer veriliyor.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ