AD AREA
plastonline
TAKVİM

Plastik sanayicilerinden Habertürk Televizyonu’nu şikayet

Plastik sanayicilerinden Habertürk Televizyonu’nu şikayet
poex

Plastik Sanayicileri Derneği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Habertürk Televizyonu tarafından yayınlanan programlarda, plastik malzemelere karşı gündem oluşturma girişimlerinin Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na şikayet edilmesine karar verildi.

27 Kasım 2014 Perşembe günü, PAGDER Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Habertürk televizyonunda yayınlanan “Haber Ekspres” programında plastik ürünlere karşı ifade edilen haksız ithamlara karşı alınabilecek aksiyonların değerlendirilmesi üzere alınan kararlar çerçevesinde, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na şikayet hakkının kullanılmasına karar verilmiştir. Karara istinaden RTÜK’e gönderilmesi üzerine bir şikayet dilekçesi hazırlanarak plastik sektörü mensuplarının şikayet hakkını kullanması istenmiştir.

Habertürk Televizyonu’ndan ne olmuştu?

Habertürk televizyon kanalında 21.11.2014 tarihinde, saat 08:01’den başlayarak gün içerisinde defalarca yayınlanan ve yaklaşık yarım saat süren, “Gıda Ambalajında Büyük Tehlike Plastik” ana başlığı ile gösterilen program boyunca özellikle su ambalajı vurgulanarak, gıda ambalajında plastik kullanılmasının çok tehlikeli olduğu ve kullanılmaması gerektiği işlenmiştir.

Saat 23:16:55’te başlayan yayının bitiminde ve Haber Ekspres programı içerisinde saat 23:32:30’da başlayarak 14.37 dakika süren, sunucu Cansu Canan Özgen ile Ahmet Rasim Küçükusta ile bir söyleşi şeklinde yayınlanan “Plastik Ürünlerin Sağlığımıza Etkisi”  ana başlıklı program da aynı tez üzerinde yoğunlaşmıştır. Aynı televizyon kanalı, benzer içerikle 11.07.2014 günü saat 23:00’te “Sessiz Tehlike Su” başlığı altında Öteki Gündem programını da yayınlamıştır.

Yapılan yayınlarda plastiğin zehirleyici olduğu, plastik türevli maddelerden yapılmış ambalajdan su içmenin “fare zehiri içmekten farkı olmadığı”, “yudum yudum kana karışan zehir” olduğu, plastik ambalajlı gıda maddelerinin hormon düzenini bozduğu, kardiyak hastalıklara neden olduğu, diyabet hastalığının nedeni olduğu ve hatta doğmamış anne karnındaki bebeklerin hastalıklı doğmasına neden olduğu gibi toplumda dehşet ve infial uyandıracak şekilde itham edici ve korkutucu yayınlar yapılmıştır.

Öyle ki, yayınlanan programlarda, ana tehlikenin plastik üretiminde kullanılan BPA maddesinden kaynaklandığı vurgulanmış, Öteki Gündem programında programa katılan Dr. Halit Yerebakan tarafından plastik ürünlerinin BPA’sız yapılmasının mümkün olmadığı beyan edilerek yayınlanmış, diğer tarafta “BPA free” (BPA’sız) olarak da plastik ürünler üretildiği belirtilerek çelişki içerisine düşmüşlerdir. Ancak BPA’sız olarak üretilen plastiklerin daha tehlikeli olduğu, bu ürünler kullanılırken yağmurdan kaçarken doluya tutulunduğunu çünkü BPA yerine kullanılan maddelerin etkilerinin henüz bilinmediğini, bunların belki de daha tehlikeli olduğu yayınlanmıştır. Yani bilimsel olarak hiçbir tehlikesi kanıtlanmamış maddeler “çamur at, izi kalsın” zihniyetiyle dayanaksız ve asılsız olarak kötülenmiştir.

Yayınlar ticari amaçlı

Dernekten yapılan açıklamaya göre; Habertürk televizyon kanalında yayınlanan programların birçok kesiminde, plastik ambalajlı gıda maddeleri yerine cam ambalajlı gıda maddelerinin tüketilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Televizyon kanalının sahibi şirket ve onun içinde olduğu grup Ciner Medya TV Hizmetleri A.Ş.’ye ait olup, bu şirketin %99,999’u Ciner Medya Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.’nin, bu şirketin de %99,999’u Ciner Yayın Holding A.Ş.’ye aittir ki, Ciner Yayın Holding A.Ş.’nin %99,999’u Turgay Ciner’indir. Turgay Ciner, aynı zamanda Park Holding A.Ş.’nin de %99,999’una sahiptir ki bu holding ise Park Cam San. ve Tic. A.Ş.’nin %99,85’ine sahip olduğu ifade edilmiştir.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, Ciner Medya TV Hizmetleri A.Ş., gerekse Park Cam San. ve Tic. A.Ş.’nin sahibi Turgay Ciner’in Park Cam A.Ş.’nin ana üretim konusu camdan yapılmış gıda maddeleri ambalajıdır. Sonuçta, plastik gıda maddeleri ambalajlarını dayanaksız olarak “zehir” diyecek kadar kötüleyen, bunun yerine cam ambalajın kullanılmasını empoze etmeye çalışan programın ana hedefi Park Cam A.Ş.’nin ürünlerine rekabette üstünlük sağlamak olduğu ön plana çıkmaktadır denildi.

Aksoy Plastik
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ