Plastik sektörü büyüklüğü 37 milyar doları aştı

Plastik sektörü büyüklüğü 37 milyar doları aştı
Poex

PAGDER Başkanı Reha Gür, plastik sektörünün 2017 yılı sektör değerlendirmesine ilişkin yaptığı açıklamada, sektörün özlenen büyümesini gerçekleştirdiğini belirterek; “2017 sonu itibarıyla sektör yüzde 8 büyüme oranı ile yaklaşık 10 milyon ton üretim ve 37,8 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Büyümede iç pazar dinamizmi ve devlet teşvikleri etken olan unsurlar olarak öne çıktı” dedi.

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) tarafından hazırlanan sektör analizine göre 2016 yılında gerçekleşen 9,22 milyon ton plastik mamul üretiminin 2017 yılı sonunda 9,96 milyon tona erişmesi bekleniyor. Sektör büyüklüğünün ise bir önceki yıla göre yüzde 7,6 artış ile 37,8 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu yıl bir süredir kaydedilemeyen oranlarda bir büyüme gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Gür, “ 2016 yılında birçok sanayi kolunda büyüme terör ve konjonktürel çatışmalar gibi faktörler nedeniyle sınırlı kalmıştı. Bu durum 2017 imalat rakamlarında sıçrama etkisi yarattı. Hükümetin ekonomiyi canlı tutmak adına sunduğu teşvikler plastik endüstrisini olduğu gibi tedarik sağladığı ambalaj, inşaat, beyaz eşya ve otomotiv gibi bir çok sektörün de büyümesini sağladı.” şeklinde konuştu.

Gür: “Yüksek faiz, katma değerli ürün yatırımlarında engel”

Türkiye plastik sektörü olarak 2018 yılında genel imalat sanayi büyüme rakamlarının üzerinde bir performans beklentisi içerisinde olduklarının altını çizen Gür, şunları söyledi: “2018 yılında yakın coğrafya pazarlarında özellikle Suriye ve Irak’ta daha stabil bir pazarın oluşmaya başlamasını diliyoruz. Bununla birlikte, Rusya ve AB ile olan ilişkilerde bir önceki yıla göre olumlu girişimlerin devreye alınacağını da ümit etmekteyiz. Ayrıca AB ve ABD büyümelerinin 2017 yılı sonu itibarıyla güçlü sinyaller vermesi, 2018 yılının dünya ticaret pazarları açısından da canlı geçebileceğine dair ön sinyaller olarak görülebilmektedir. Geleneksel pazarlarımızda arzu edilen düzelmenin 2018’de de gerçekleşmemesi yeni pazar arayışlarının daha da hız kazanmasına neden olabilecektir.”

Sektör büyümesinin ana gücünün yaklaşık iki yıldır olduğu gibi yine iç pazar satışlarından geleceğinin tahminini yaptıklarını belirten Gür: “2017 yılı yatırım teşviklerinin satış tarafında meyvelerini vermeye başlaması da beklentilerimiz arasında ancak kurdaki istikrarsızlık, ana ticaret pazarlarımız ile geriye giden ilişkiler, ciro artışlarına rağmen karlılık tarafında arzu edilen yansımaların söz konusu olmaması tehdit algıladığımız unsurlar olarak öne çıkıyor” dedi.

Eroğlu: “2018’de en az yüzde 5 büyüme bekleniyor”

Dünya ve Türkiye ekonomisinde bazı olumlu gelişmeler görülmesine rağmen 2018 yılında da risk unsurlarının devam edeceğini söyleyen Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, “Başta Irak ve Suriye olmak üzere ihraç pazarlarındaki sorunlar, jeopolitik gelişmeler ve finansal piyasalarda meydana gelebilecek dalgalanmalar başlıca risk unsurları olmayı sürdürüyor. Belirsizliğin genelde riskten kaçışa ve temkinli bir kaynak kullanımına yol açacağı tahmin ediliyor. Hükümet tarafından açıklanan Orta Vadeli Program’da hedeflenen yüzde 5’lik ekonomik büyümenin gerçekleşmesi halinde 2018 yılında plastik sektöründe de en az yüzde 5’lik büyüme bekleniyor. 2018 yılında plastik üretimimizin miktarda 10 milyon tona, değerde 39 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Ekonomiye en az 15 milyar dolarlık katma değer sağlayabileceğiz.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ