Plastik sektöründe 12 bin kişinin işsiz kalması söz konusu

  Plastik sektöründe 12 bin kişinin işsiz kalması söz konusu
   Poex

   AB-ABD arasında görüşmeleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması’nın plastik sektörü üzerinde yaratacağı etkiler sektörü düşündürüyor. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kimya Alt Komitesi’ne bağlı olarak faaliyetlerine devam eden “Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi”nin beşinci toplantısının ana gündem maddesi de ‘Transatlantik Anlaşması’ oldu.

   PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Başkanı Yavuz Eroğlu, toplantının en önemli gündem maddesi olan AB-ABD arasında görüşmeleri devam eden ve 2017 yılında müzakereleri  tamamlanıp yürürlüğe girmesi beklenilen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması’nın plastik sektöründe yaratacağı etki üzerine bir sunum yaptı.

   12 bin kişinin işsiz kalması söz konusu

   Anlaşmanın bir tarafının Türkiye’nin önemli bir ithalat ve ihracat pazarı olan AB’yi içermesi, diğer tarafının ise büyük potansiyele sahip pazarı ABD olması nedeniyle ülkemiz açısından büyük bir önem taşıdığına değinen Yavuz Eroğlu, “Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Anlaşması nedeniyle yeni anlaşmadan ülkemiz yoğun şekilde etkilenecektir. Yapılan Girdi-Çıktı Analizi sonuçları da bize bunu kanıtlar nitelikte. Sonuçlara göre; anlaşmanın plastik sektörü üretimini yaklaşık yüzde 6 oranında düşüreceğini tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda yaklaşık 12 bin kişinin de işsiz kalması söz konusu. Bu rakamlar oluşacak sıkıntıyı net olarak gözler önüne seriyor” dedi.

   Eroğlu, “Kaya Gazı çıkarma çalışmaları bugün ABD’yi maliyet yönünden kaynak zengini yaptı ve Körfez ülkeleri ile maliyette yarışır duruma getirdi. Kaya Gazı’ndan elde edilen ucuz etilen, petrokimya sektörünün başlıca girdisi. TTIP anlaşması dolayısıyla AB çok uygun maliyetli etilen hammadde kaynaklarına sahip olacak ve plastik sektöründe diğer ülke üreticilerine karşı rekabet üstünlüğü sağlayacak. Bu durum görece olarak Türk plastik sektörünün ihracatını zorlaştıracak ve maliyetini arttıracak” diyerek açıklamalarına devam etti.

   PAGEV olarak konu ile ilgili önerilerini de dile getiren Yavuz Eroğlu, “Bu anlaşmanın sektör üzerinde yaratacağı olası etkilerin engellenmesi için öncelikle Türkiye’nin milli menfaatlerimiz çerçevesinde bu anlaşmaya taraf olması gerekiyor. Ardından özellikle yoğun enerji kullanan sektörümüze enerji teşviği desteği verilmesini ve enerji verimliliği yatırımlarının 6. bölge yatırımlarıyla eşdeğer olarak desteklenmesini talep ediyoruz. Yine sektörümüzün rekabetçi maliyetlerle hammaddelere ulaşımı için yurtiçinde petrokimya yatırımlarının desteklenmesi de önerilerimiz arasında yer alıyor. Ülkemizin en büyük  ihracatçıları arasında yer alan sektörümüzün, Uluslararası Bölgesel Kümelenme modelleriyle Körfez ülkeleri ile kuracağı işbirlikleri sonucunda ucuz hammadde kaynaklarına ulaşabilmesi Transatlantik anlaşmasının olumsuz etkilerini azaltacaktır. Bu konuda çalışmaların yürütüldüğünü biliyoruz. En fazla etkilenecek sektör olarak yapılacak tüm çalışmaları da yakından takip ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ