Plastik sektöründen ilk yarıda 2 milyar 908 milyon dolarlık ihracat

  Plastik sektöründen ilk yarıda 2 milyar 908 milyon dolarlık ihracat
   Poex

   Kimya sektörü, 2014 yılının ilk yarısını otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından üçüncülükle kapattı. Yılsonunda 18 milyar dolara ulaşmayı hedefleyen sektör, bu dönemde ihracatını yüzde 4,41 oranında artırdı ve 8 milyar 930 milyon dolarlık ihracat elde etti. Plastikler ve mamulleri sektörü 2 milyar 908 milyon dolarlık ihracat ile kimyevi maddeler sektörü içerisinde birinci sırayı aldı.

   Kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründe ilk yarıda en fazla ihracat Irak, Almanya ve Mısır’a yapılırken; Malta, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İran, ABD ve Azerbaycan-Nahcivan üst sıralarda yer alan diğer ülkeler oldu. Haziran ayında ise kimya ihracatı yüzde 14,9 artışla, 1 milyar 531 milyon dolar olarak gerçekleşti.

   Türkiye ihracatının itici gücü kimya, geride bıraktığımız ay en fazla ihracatı İtalya’ya yaptı. İtalya’ya olan kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 174’lük rekor artışla 99 milyon dolara ulaştı. İtalya’yı Malta ve Almanya izlerken; Haziran ayında en çok kimya ihracatı yaptığımız diğer ülkeler ise şöyle sıralandı: Irak, Mısır, Umman, Rusya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan-Nahcivan. Ekonomik canlanmanın ardından kimyanın yeniden en önemli pazarlarından biri haline gelen Avrupa, bu dönemde kimya ihracatından yüzde 38 pay aldı.

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, altı aylık dönemde kimya ihracatçısının iyi bir performans sergilediğini belirterek, şunları söyledi: “Yılsonunda 18 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Avrupa’nın kimya ihracatından aldığı pay artmaya devam ediyor. Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkeleri kimya ihracatında üst sıralarda. Irak, Mısır ve komşu ülkelerde yaşanan olumsuzluklar sektör ihracatımızı olumsuz etkilese de bu kaybı canlanan Avrupa ve yeni ihracat pazarlarıyla telafi edebileceğimize inanıyoruz. Yılın ikinci yarısından umutluyuz.”

   Haziran ayında sektör ihracatının yüzde 14,9 oranında arttığına da dikkat çeken Akyüz, bu dönemde en fazla ihracat yapılan ülkenin İtalya olmasının ekonomik dengelerin değiştiğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade etti.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ