Plastik Tanıtım Grubu kapatıldı

  Plastik Tanıtım Grubu kapatıldı
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Olağanüstü Genel Kurulu Plastik Tanıtım Grubu (PTG) gündemi ile toplandı ve oybirliği ile grubun kapatılmasına karar verildi.

   Plastik Tanıtım Grubu, sektörü temsil eden sivil toplum kuruluşlarından gelen talebi değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Genel Kurullarında alınan karar sonrası Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığı’nın onayları ile iki yıl önce kurulmuştu. Sektörde bazı sivil toplum kuruluşlarının karşı çıkması üzerine Olağanüstü Genel Kurul kararı alan İKMİB yönetimi, tanıtım grubunun geleceğini üyelerin oylarına sundu ve kapatılması yönünde tavsiye kararında bulundu. Tek gündemli genel kurulda oy birliği ile kapatılma kararı alındı.

   İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz’ün yaptığı konuşma ile başlayan İKMİB Olağanüstü Genel Kurulu açık oylama ile devam etti. Oylama sonucunda Plastik Tanıtım Grubu, İKMİB üyelerinin katıldığı Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda alınan kararla kapatıldı. Toplantıda ayrıca İKMİB Yönetim Kurulu’nun tavsiye kararı ile Plastik Tanıtım Grubu kapsamında yapılacak faaliyetlerde kullanılmak üzere alınan onbinde 5 seviyesindeki toplam 2.834.735 TL tutarındaki katkı paylarının iade edilmesine de oy birliği ile karar verildi.

   Plastik Tanıtım Grubu’nun sektörün ihracatını artırmak üzere sektörden gelen talep üzerine kurulduğunu belirten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz şunları söyledi: “Plastik Tanıtım Grubu’nun geleceğini değerlendirmek üzere bir araya geldik. İKMİB olarak plastik sektörümüzdeki sivil toplum örgütlerinden gelen talep doğrultusunda bundan yaklaşık 2 yıl önce İKMİB ve AKMİB Genel Kurullarında kabul edilen, TİM ve Ekonomi Bakanlığı onayı ile kurulan Plastik Tanıtım Grubu hakkında asıl karar en başta olduğu gibi üyelerimizindir. Toplantıda oybirliği ile Plastik Tanıtım Grubu’nun kapatılması kararı alınmıştır. Sektördeki bazı sivil toplum kuruluşlarının konuyu farklı yönlere çekme ve ‘rol kapma’ gayretleri plastik sektörü adına olumlu sonuçlar doğuracağına inandığımız bir oluşumun faaliyete bile geçmeden sona ermesine sebep olmuştur. Plastik Tanıtım Grubu’nun bu şartlarda faaliyetlerini sürdürmesi zaten mümkün olamayacaktır. Biz İKMİB olarak ihracatımızı ileriye taşıyacak, üyelerimize katkı sağlayacak çalışmalarla hiç durmadan yol almaya devam edeceğiz.”

   Yaptığı yazılı açıklamada Plastik Tanıtım Grubu’nun kapatılması kararının plastik sektörü için hayırlı olması temennilerini belirten Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısının rekor katılımla gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Artık firmalarımızdan Plastik Tanıtım Grubu kesintisi yapılmayacaktır. Firmalar İKMİB’e yazılı dilekçe ile başvurarak kendilerinden yapılan kesintileri iade alabilirler. Sektörümüz için en sevindirici olan gelişme ise, bugüne kadar Plastik Tanıtım Grubu kesintisinin mimarı olan ve devam etmesi yönünde duyurular atan kurumların bile, sektörün tepkisi karşısında Plastik Tanıtım Grubu’nun kapatılması için oy vermeleri ve büyük bir yanlıştan dönülmesidir.” dedi.

   Plastik sektörün çok önemli bir kazanımı olan Plastik Tanıtım Grubu’nun gerçekleştirilen genel kurul ile kapatılması kararının plastik sektörü için hayırlı olmasını temenni ettiklerini belirten Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Reha Gür, sektörün bazı oyuncuları tarafından kasıtlı olarak yıpratılan tanıtım grubunun kapatılması ile sektör mensuplarının ortalama ihracat fiyatlarının düşmesinin de, kar marjlarının daralmasının da hesabını -tanıtıma hayır- diyenlerden sormasını bileceğini ifade etti. Sektörün dışarıya karşı bölünmüşlük algısı vermeye ve güç kaybetmeye başladığını ifade eden Gür; “Yıpratılan, haksız yere karalanan Plastik Tanıtım Grubu’nun da bu şartlar altında sektör için fayda üretmesi çok zorlaştı. Yapılması gereken, Plastik Tanıtım Grubu’nun faydalı bir oluşum olduğunu bile bile genel kurulda kapatılması yönünde istemeyerek de olsa yönlendirme yapmaktı, biz de öyle yaptık ve kapatıldı.” açıklamasında bulundu. Gür ayrıca; “-Kesintiler durdurulursa Türkiye plastik sektörü olarak Almanya’yı geçer, Avrupa’da birinciliğe otururuz- diyenlerin bizleri en kısa sürede o hedefe ulaştırmalarını bekliyoruz.” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ