Rafineri tamam, sıra petrokimyada

  Rafineri tamam, sıra petrokimyada
   Poex

   Azerbaycan petrol şirketi Socar’ın Aliağa’da Petkim yarımadasında inşa ettiği Star Rafineri’nin açılışı gerçekleşti. Maliyeti 6.3 milyar dolar olan ve motorinde ithalatı yüzde 40’ın altına indirecek projenin açılışına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı.

   Star Rafineri’nin Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan rafineri ile petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması hedeflendiğini belirtti.

   Star Rafineri’nin yapım süreci, aynı zamanda Türkiye’de elleçlenen en büyük yükün transferine de sahne oldu. Tesis için getirilen bin 200 ton ağırlığındaki tek parçalı reaktör, 2 bin tonluk vinç marifetiyle toplam 2 ayda monte edilerek devreye alındı.

   Rafinerinin her yıl petrol fiyatlarına bağlı olmakla birlikte 6-8 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturacak. Türkiye’de ilk kez rafineri – petrokimya entegrasyonunu kuran yatırım Avrupa’nın en modern tesisi olacak.

   Türkiye’deki ilk “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi”ne sahip olan tesiste ham petrolün siyah ürün elde etmeden doğrudan yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülecek. Bu özelliğiyle Avrupa’da 3 rafineriden biri olma özelliğine sahip.

   Star Rafineri’de plastik hammadde üretiminde kullanılan 1.6 milyon ton nafta ve 420 bin ton ksilen üretilecek. Naftanın tamamı ve ksilenin bir kısmı Petkim’e satılacak. Petkim’in, Star Rafineri’den temin edeceği ürünlerle navlun maliyetlerinden de yılda yaklaşık 50 milyon dolar tasarruf öngörülüyor.

   İkinci Petkim kararı 2019’da

   Plastik sanayicileri tarafından merakla beklenen ikinci bir petrokimya tesisi yatırımı hakkında açıklama yapan Socar Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, Türkiye’de Petkim gibi petrokimya ürünleri üretecek ikinci bir tesisin yatırımı için fizibilite çalışmasının bittiğini ifade ederek, “Yatırım kararını gelecek yıl almayı düşünüyoruz” dedi.

   LeCompte, tesisin büyüklüğü konusunda ise Socar’ın iştiraki Petkim’e atıfta bulunarak yeni tesisin Petkim ile benzer büyüklükte olabileceğine işaret etti, “Petkim yüzde 100 kapasitede çalışıyor ve Türkiye pazarının yüzde 20’sini karşılıyor. İkisi birlikte Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 40-45’ini karşılarız” dedi. LeCompte yatırıma gelecek yıl başlanması halinde devreye alınmasının 2022 veya 2023’ü bulacağını ifade etti.

   Kaynak: Ntv, Dünya, AA

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ