Ravago Grubu şirketleri güçlerini Ravago Petrokimya altında birleştirdi

  Ravago Grubu şirketleri güçlerini Ravago Petrokimya altında birleştirdi
   Poex

   Türkiye’de yaptığı yatırımlarla plastik sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Belçikalı petrokimya devi Ravago, Türkiye’deki tüm üretim şirketlerini Ravago Petrokimya A.Ş. altında topladı. Ravago Petrokimya (RP), 155 bin tonluk üretimiyle polimer hammadde konusunda Türkiye’nin en büyük ikinci plastik üreticisi konumuna oturdu.

   1998 yılından bu yana Türkiye’de yaptığı yatırımlarla plastik sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelen Belçikalı Petrokimya devi Ravago, Türkiye’deki tüm üretim şirketlerini Ravago Petrokimya A.Ş. (RP) adı altında topladı. Enplast, Eastchem, Ravago Kimya ve Mahalo firmalarının birleşimiyle oluşan RP, 155 bin tonluk üretimiyle polimer hammadde konusunda Türkiye’nin ikinci büyük plastik üreticisi konumuna oturdu.

   Hepsi sektör lideri

   Ravago Petrokimya’yı oluşturan firmaların neredeyse tamamı sektörünün lideri durumunda. 2001 yıllından bu yana termoplastik elastomer (TPE) ve mühendislik plastikleri (MP) üretimi alanında faaliyet gösteren Enplast, 18 bin tonu MP 40 bin tonu TPE olmak üzere yılda toplam 58 bin ton üretim kapasitesi ve 40 bin tonu aşan üretimiyle Türkiye’nin lider plastik karışım (kampaund) üreticisiydi.

   Monotez  tarafından 2006 yılında Türkiye’nin ilk EPS (şişirilebilir köpük polistiren) üretim tesisi olarak kurulan Eastchem, grup bünyesine global satın alma sonrası 2012 yılında katılmıştı. 120 bin ton kapasitesi ve 105 bin tonluk satışıyla Eastchem, yalnız kendi sektöründe Türkiye’nin değil bölgenin de lider üreticisi.

   2012’de 10 milyon euroluk yatırımla Türkiye’nin ilk Termoplastik Poliüretan (TPU) tesisi olarak üretimine başlayan Ravago Kimya, aynı zamanda grubun ilk kimya yatırımı. 2013 yılında grup bünyesine katılan Mahalo ise silikon elastomer dağıtım ve üretimi konusunda faaliyet gösteriyor.

   Öte yandan Ravago Petrokimya, bu yılın başında 36 milyon euro’luk satın alma ile sektörde 25 yıldır üretim yapan Tekpol A.Ş.’yi bünyesine kattı. Hem termoplastik (TPU) hem de termoset poliüretan gruplarından olmak üzere 300’den fazla poliüretan sistemin üretimini gerçekleştiren Tekpol’ün 2014 yılı ciro hedefi 60 milyon euro.

   İSO 500’e en hızlı girişi Ravago Petrokimya yaptı

   Ravago Petrokimya, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2013 Yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine de en hızlı giriş yapan kuruluş oldu. Ravago Petrokimya, 521 milyon TL’lik üretimden satış rakamıyla listeye 160’ıncı sıradan girdi.

   Ravago dünyasında ikinci sırada

   Plastik sektöründe yarım yüzyıllık tarihe sahip olan Belçika merkezli Ravago, 6.5 milyar euro cirosu ve 200’den fazla şirketi ile satış, dağıtım ve geri dönüşüm konusunda 50 ülkede faaliyet gösteriyor. Dünyanın 3 kıtasına yayılmış 30 fabrikası ve 1 milyon ton üretim kapasitesi ile Ravago Production NV (Ravago Üretim), Ravago Global’in dağıtımdan sonraki en büyük iş kolu durumunda. Ravago Petrokimya Üretim A.Ş., birleşme sonrası toplam 45 bin metrekare kapalı alan üzerinde faaliyet gösteren 3 üretim tesisi ve 300’ü aşkın çalışanıyla Ravago Üretim bünyesindeki en büyük ikinci üretim tesisi olacak. Ravago Petrokimya Üretim, ISO 14000, TS 16949, ISO 9001 ve OHSAS 18001 belgelerine aynı sanda sahip olan tek Ravago tesisi. Ar-Ge’de grubun liderliğine oturan RP, farklı alanlarda uzman 30 kişilik kadrosu ile bir Ar-Ge merkezi kurarak grubun teknoloji liderliğine soyunuyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ