Romanya yılda 80 milyar euroluk PET’i çöpe atıyor

  Romanya yılda 80 milyar euroluk PET’i çöpe atıyor
   Poex

   Rumen PET preform üreticisi Pet Star Holding Romanya’nın her yıl çöpe atılan 80 milyon euro değerindeki pet atık sorununa çözüm oluşturmak ve geri dönüştürmek üzere 20 milyon euroluk yeni tesis yatırımı yaptıklarını açıkladı.

   Romanya basınına konuşan PET Star Holding Genel Müdürü Mirela Drăgoi yeni bir PET şişe geri dönüşüm tesisi için 20 milyon avro yatırım yaptıklarını, böylece kullanılmış PET şişelerin geri dönüştürülememesi sebebiyle Romanya’da yılda yaklaşık 80 milyon euro değerindeki kayıp ve doğada atılan yaklaşık 2 milyar plastik şişenin önüne geçilmesi hedeflendiğini açıkladı.

   Bir yatırım fonu ile ortak olarak kurulan yeni tesis kullanılmış PET şişeleri geri dönüştürüp yeni pet ambalaj ve preform üretimi için hammaddeye dönüştürecek. İnşaat geçtiğimiz yıl sonbaharda başladıklarını ve bu yılın sonuna kadar faaliyete geçme hedefi olduğunu paylaşan Drăgoi, “Proje için finansman almak kolay değildi. Yaptığımız iş ikna etmemizde büyük ölçüde rol oynadı. İki yıl boyunca bu proje için fon sağlamaya çalıştık. Her ne kadar çevresel açıdan faydalı bir proje olsa da, çoğu zaman reddedildi” dedi.

   Son verilere göre şirket Balkan bölgesindeki en büyük PET preform fabrikasına ve yıllık 1.2 milyar adet üretim kapasitesine sahip. Yeni tesisin faaliyete geçmesiyle, geri dönüşüm açısından Romanya’nın verileri üzerinde doğrudan bir etkisi olacak.

   Slobozia’da da inşa edilen yeni tesiste yılda 20 bin ton pet işleme kapasitesine sahip olacaklarını belirten Drăgoi, 130 nitelikli personele ihtiyaç duyacaklarını belirtti. 2020’nin ilk aylarında yüzde 35 büyüme kaydeden şirket bölgesel yeni şirket satın almaları, Türkiye dahil ihracatını artırmayı hedefliyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ