Sabancı, Sasa Polyester’i Taylandlı Indorama’ya sattı

  Sabancı, Sasa Polyester’i Taylandlı Indorama’ya sattı
   Poex

   Sabancı Holding, SASA Polyester’deki yüzde 51 hissesini Taylandlı Indorama’ya sattı.

   Sabancı Holding, polyester üreten şirketi SASA’yı Taylandlı Indorama Grubu’na 62 milyon dolara sattı. SASA’da yüzde 51 hisssesi olan Sabancı Grubu’nun satış sonrası SASA’da hissesi kalmadı Şirketin yüzde 49’u ise halka açık durumda. Yüzde 49’luk hissesi halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem gören SASA’nın hisse devir işlemleri, gerekli onay sürecinin tamamlanmasının ardından gerçekleşecek.

   Sabancı Holding’den konuya ilişkin KAP’a yapılan açıklamada, ” Şirketimiz iştiraklerinden SASA Polyester Sanayi A.Ş.’ de sahip olduğumuz şirket sermayesinin % 51’ni temsil eden 110.313.001,18 TL nominal değerli hisselerin tamamının Tayland merkezli Indorama Ventures Public Company Limited’in Hollanda’da kurulu bulunan iştiraki Indorama Netherlends B.V.’ ye satışına ilişkin hisse devir anlaşması 9.Nisan.2014 tarihinde imzalanmıştır. Hisse devir anlaşmasına göre, Şirketimizin SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de sahip olduğu % 51 oranındaki hisselerin devir bedeli düzeletmeler hariç 62.000.000.- Amerikan Doları’dır. Hisse devir bedeli pazarlık usuluyle belirlenmiş olup, tamamı hisse devrinin gerçekleşeceği kapanış gününde tahsil edilecektir.Hisse senetlerinin devri, ilgili mercilerden alınacak izinler sonrası gerçekleştirilecektir” denildi.

   Kurtul: Kârlı büyümeye odaklanmış durumdayız

   Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul hisse satışını şu şekilde değerlendirdi: “Sabancı Holding 24 milyar TL’yi aşan konsolide geliriyle kârlı büyümeye odaklanmıştır. Sabancı Holding olarak daha fazla rekabet avantajı yaratabileceğimiz alanlara odaklanmak, sermayemizi bu alanlara aktarmak istiyoruz. Hızlı büyüyen ve özkaynak karlılığı yüksek işlere, sektörlere öncelik veriyoruz.

   Portföyümüzü kârlılık içinde büyüme, daha fazla değer yaratma hedefiyle sürekli gözden geçiriyoruz. Bu strateji doğrultusunda SASA’daki hisselerimizi alanında dünyanın en iyilerinden biri olan Indorama Ventures şirketine satmaya karar verdik. Ayrıca bugüne kadar büyük özveriyle çalışarak Topluluğumuza önemli katkılarda bulunan SASA çalışanlarına da çok teşekkür ediyorum. Sabancı Holding, sürdürülebilir kârlılığı yüksek, büyüme odaklı yatırımlarına devam edecektir.”

   Göçmen: SASA, dünya ölçeğinde etkili bir oyuncu olacak

   SASA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen de konuya ilişkin yaptığı açıklamada “SASA’daki hisselerimize yönelik aldığımız karar, stratejik yaklaşımımızın bir sonucudur.  SASA kendi sektörünün Türkiye’de lider şirketlerinden biridir. Indorama Ventures şirketine yapılacak hisse devrinden sonra kuvvetli bir inovasyon ve pazar odaklılık kültürüne sahip olan SASA’nın, dünya ölçeğinde etkili bir oyuncu olacağına inanıyoruz.  Her zaman kendi ileri teknolojisini yaratmış bir şirket olan SASA mevcut başarısını bundan sonra da devam ettirecektir.”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ