Sarten’den Adana’ya fabrika

  Sarten’den Adana’ya fabrika
   Poex

   Geçtiğimiz yılı 350 milyon dolar ciro ile kapatan Sarten Ambalaj, bu yıl Adana’ya yeni bir fabrika ve Silivri’ye metal ofset matbaası kurmaya hazırlanıyor. Sarten Ambalaj, yeni yatırımları için geri sayıma başladı. Adana’da fabrika kurmaya hazırlanan şirket, Silivri’ye de Avrupa’nın en büyük metal ofset matbaasını kazandırmayı hedefliyor.

   Üretim hayatına Çorlu’da kurduğu yemeklik yağ tenekeleri imalatı ile başlayan Sarten Ambalaj’ın, günümüzdeki ürün portföyünü ise; metal ambalajlar, kavanoz kapakları ve plastik ürünler oluşturuyor. Ülke genelinde 13, yurtdışında ise Bulgaristan ve Rusya’da olmak üzere toplam 15 fabrika ile hizmet verdiklerini anlatan Sarten Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeki Sarıbekir, 2 bin 650 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Yaklaşık 2 bin müşteriye üretim yaptıklarını vurgulayan Sarıbekir, iş hacminin yüzde 50’sini gıda, yüzde 25’ini endüstriyel ambalaj ve diğer yüzde 25’lik dilimini ise kozmetik ambalaj ürün grubunun oluşturduğunu belirtti. Yılda yaklaşık 140 bin ton teneke levha, 14 bin ton da plastik hammaddesi işlediklerini belirten Sarıbekir, yılda 3 milyar adet metal kutu üretme kapasitesine sahip olduklarını ve kapasitenin yüz- Geçtiğimiz yılı 350 milyon dolar ciro ile kapatan Sarten Ambalaj, bu yıl Adana’ya yeni bir fabrika ve Silivri’ye metal ofset matbaası kurmaya hazırlanıyor. Sarten, önümüzdeki ay devreye alacağı bu yeni yatırımlarıyla, teneke ambalaj üzerine sekiz renk baskı yapılabilecek. de 65’ini kullandıklarını kaydetti.

   2014 yılında 350 milyon dolar ciroya ulaştıklarını belirten Zeki Sarıbekir, kapasite artırıcı yatırımlarla önümüzdeki yıllar için yıllık yüzde 8 oranında büyüme hedeflediklerini açıkladı. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdikleri yatırımlara da değinen Sarıbekir, “Boya, kimya, madeni yağ sektörlerine yönelik üretim yapacak Manisa Endüstriyel Ürünler (ENDPAK) fabrikası yatırımını gerçekleştirdik. Yine 2014’te bilgi teknolojilerimizi geliştirmek adına yapılan kapsamlı SAP yatırımı ile kurumsal yönetim yapımızı güçlendirdik. Her yıl 10 ila 20 milyon dolar arasında bir tutarı mevcut fabrikalarımızı iyileştirmek için kullanıyoruz” dedi. Bu yıl Adana’da yeni bir fabrika kurmaya hazırlandıklarını anlatan Sarıbekir, yapılacak yatırımlar içinde en önemlisinin ise Silivri’ye kurulmakta olan Avrupa’nın en büyük metal ofset matbaası olduğunu açıkladı. Sarıbekir, önümüzdeki ay devreye girecek olan bu yatırımla, teneke ambalaj üzerine sekiz renk baskı yapılabilmesini sağlayacaklarının da bilgisini verdi.

   Yeni tasarımlar yolda

   Ar-Ge’ye yönelik de yatırımlara imza atacaklarını vurgulayan Sarıbekir, “Ar-Ge departmanına yaptıracağımız tasarım çalışmaları paralelinde piyasaya yeni plastik ambalajlar çıkarmayı planlıyoruz. Metal ambalajlarda ise farklı çap ve uzunluklarda yeni ürünler sunmaya devam ediyoruz. Yakın zamanda piyasaya et laklı kutu ambalajlarını sunduk. Bu da bize hem iç pazarda hem de Ortadoğu ve Afrika pazarlarında önemli bir satış potansiyeli yaratacak” açıklamasını yaptı. 2015 ve 2016 yıllarında Ar- Ge departmanının daha fazla müşteri odaklı çalışabilmelerine yönelik de yatırımlar planladıklarının altını çizen Sarıbekir, otomasyon ve inovasyon çalışmalarını da sürekli geliştirdiklerine dikkat çekti.

   80 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyor

   Türkiye’den gerçekleştirdikleri 80 milyon dolarlık ihracat ile bölgenin en önemli ambalaj tedarikçilerinden biri olduklarını vurgulayan Sarıbekir, Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketleri sıralamasında 207’nci sırada yer aldıklarına da değindi. Sarıbekir, “İhracatın toplam ciromuz içindeki payı yüzde 25. Toplamda 80 civarında ülkeye ihracat yapıyor, Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarına daha çok gıda ambalajı satıyoruz. Avrupa pazarına ise daha çok kozmetik ürünleri ambalajlarımızla varız. Rusya pazarında hem kozmetik hem de gıda ambalajında güçlüyüz. İhracattaki hedefimiz, coğrafya olarak 2-3 saatlik uçuşla gidilebilecek tüm ülkelerdeki etkinliğimizi arttırmak” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ