Sibirya’da eşi görülmedik polimer üretildi

Sibirya’da eşi görülmedik polimer üretildi
Poex

Krasnoyarslklı uzmanlar, Kuzey’in aşırı koşullarında yeniliğin yerini başka hiç birşeyin tutamadığını savunuyorlar. Yeni kompozitin asıl bu özelliği, yurtdışında mevcut olan benzerlerle başarılı rekabet yapmaya olanak sağlıyor.

Rus süper polimeri geleneksel plastikler, kompozitler, çelik ve bronzun yerine geçmeyi vaat ediyor. Polimer, aşırı darbeye dayanıklı, pas tutmaz, düşük bir sürtünme katsayısı var ve radyasyon tarafından tahrip edilmez özellikler sergilemektedir. Şiddetli kış ve soğuk koşullarında onun dünyada eşi yoktur. Ar-Ge çalışmalarını yürüten uzman Roman Dolgiy; “Her şeyden önce polimerin kuzey bir malzeme olduğunu kaydetmek gerek. Düşük sıcaklık koşullarında çok iyi çalışıyor, ayrıca kömür, kil, kum, torba gibi dökme ve ıslak malzemelerin taşınması sırasında oluşan sorunları çözüyor. Düşük sıcaklık koşullarında karoseri ile vagonlarda ürünün donmasına izin vermiyor ve tam bir boşaltma gerçekleştirmeye yardım ediyor.” dedi.

Dolgiy yaptığı açıklamada; “Örneğin, kömür, içinden polikeramoplast ile kaplı vagonlarda taşınırsa, boşaltma sırasında hammaddeninin kaybı asgariye indiriliyor. Normal bir vagonda kayıp 4,5 ton iken, polikeramoplast ile kaplı vagonda 0,4 ton” olduğunu ifade etti.

Krasnoyarsk bilim adamları ve mühendisleri tarafından üretilen teknoloji, muazzam ürün listesinin üretilmesi için yeni olanaklar açıyor. Yeni polimer makine yapımı, kimya sanayi, uçak ve gemi yapımı, ortopedi sanayinde kullanılabilecek.

Roman Dolgiy; “Diğer termoplastikler ile karşılaştırılırsa daha büyük dayanıklılığa sahip. Yapışmaya karşı koruma nitelikleri daha yüksek, müşteri talebine göre manevra alanı çok geniştir. Tüm üstünlükler tarafımıza ait.” dedi.

Krasnoyarsk işletmesinin temelinde şubat 2014’te kapasitesi yılda 10 ton civarında polikeramoplast ürünlerinin pilot üretimi başladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ