Sibirya’da zırh özelliklerine sahip plastik üretildi

  Sibirya’da zırh özelliklerine sahip plastik üretildi
   Poex

   Tomsk Politeknik Üniversitesi’nden bilim adamları zırh özelliklerine sahip plastik ürettiler. Malzeme temelinde roket ve uzay teknolojisi için aşırı sağlam ve aynı zamanda hafif konstrüksyonlar yapılabilecek. Uzmanlar, böyle konstrüksyonların deneyim örneklerini 2015 yılının sonlarına doğru meydana getirmeyi vadediyor.

   Know-how’larını bilim adamları, aşırı koşullar için malzeme hazırlarken “Energiya” roket ve uzay korporasyonu ile ortak proje çerçevesinde meydana getirdiler. Sonuçta, cam veya karbon elyafın eklendiği bir malzeme elde edilmiş oldu. Bu, sağlamlığı açısından dünyada eşi olmayan benzersiz plastik. Tomsk Politeknik Üniversitesi Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü müdürü Aleksey Yakovlev şunları anlattı;

   “Gelişimimizin özü şundan ibaret: böyle malzemelerin üretimiyle ilgili sorunları teknik bakımdan çözmeye olanak sağlayan katalizör meydana getirebildik. Bunlar, aşırı mekanik dayanıma sahip termosetler. Termosetler, karbon ve cam elyafla etkili şekilde kaynaşabiliyor.”

   Aşırı dış bölge alanında yeni bir gelişim daha: radyasyondan yüksek korunma düzeyine sahip kompozit. Bu gibi materyeller uzun süren uzay uçuşları için vazgeçilmezdir. Tomsk’ta geliştirilen kompozit, Tomsk Politeknik Üniversitesi temsilcisine göre, bugüne dek kimsenin elde etmediği maddelerin kombinasyonu, bu ise olanakları açısından malzemeyi gerçekten de eşsiz yapıyor. Aleksey Yakovlev anlatmaya devam ediyor.

   “Genellikle nano toz denen veya çok küçük ebatlı tozların preslenmesiyle ilgili özel yöntemler kullanıyoruz. Presleme belli oranlarda ve özel ambalaj yöntemleri sayesinde geçer, ayrıca, radyasyon dayanıklığını arttırmaya olanak sağlayan bileşenler de eklenir. Ön testler, Tomsk Politeknik Üniversitesi uzmanların gelişimlerinin etkinliğini sergiledi. Gelişimlerin sanayi düzeyine ulaştırılması için bir yıl gibi zamana ihtiyaç var. 2015 yılına doğru uzmanlar aşırı plastikten deneyim örneklerini elde etmeye bel bağlıyorlar.”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ