Sırbistan, oyuncak sektörünün odağında

  Sırbistan, oyuncak sektörünün odağında
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizasyonda 25-27 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen Oyuncak Sektörü Sırbistan Ticaret Heyeti organizasyonunda 164 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

   İKMİB tarafından oyuncak sektörüne yönelik gerçekleştirilen 3 günlük Sırbistan Ticaret Heyeti’ne T.C. Ticaret Bakanlığı Kimya ve Özel İhracat Dairesi Başkanı Gülay Tanrıyapısı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegesi Mehmet Uysal ve sektördeki 14 firmadan 18 sektör temsilcisi katıldı. İkili iş görüşmeleri sırasında Türkiye’nin Sırbistan Büyükelçisi Tanju Bilgiç firmaları ziyaret ederek başarılar diledi.

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, organizasyonla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizden Sırbistan’a yapılan oyuncak ihracatı son 4 yılda giderek artan bir büyüme gösteriyor. 2015 yılındaki oyuncak ihracatımız 778 bin 506 dolar iken, 2016 yılında yüzde 6 artışla 823 bin 261 dolar, 2017 yılında yüzde 17 artışla 959 bin 327 dolar ve 2018 yılında ise yüzde 20 artışla 1 milyon 153 bin 908 dolar olarak gerçekleşti. Sırbistan’ın 37,2 milyon dolarlık oyuncak ithalatında Türkiye yüzde 3 pay ile 5’inci sırada yer alıyor. Sırbistan’ın oyuncak ithalatında Çin, Çek Cumhuriyeti, Almanya ve İtalya ile rekabet ediyoruz. Bu açıdan oyuncak sektörü için büyük bir potansiyel barındıran Sırbistan’a düzenlediğimiz ticaret heyetinin ihracatımızın artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ