SÜT-D, üzerimize düşen 4 görevi hatırlatıyor

SÜT-D, üzerimize düşen 4 görevi hatırlatıyor
Poex

18 Mart tüm dünyada Geri Dönüşüm Günü olarak kutlanıyor. Geri dönüşüm konusunda üzerimize düşen 4 ödevi açıklayan Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ise Geri Dönüşüm Günü öncesinde geri dönüşüm faaliyetleri için çağrıda bulundu.

Kaynakların korunması ve sürdürülebilir bir dünya hedefi için en büyük desteği sunan geri dönüştürülebilir malzemeler arasında; yaşamımızın her yerinde olan kâğıt, ahşap, cam, metal, plastik, yağ, lastik, akü, otomobil, elektrikli-elektronik eşyalar yer alıyor. Geri dönüştürülebilirleri atık değil, hammadde gücü olarak görmek gerektiğine dikkat çeken İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Küresel Geri Dönüşüm Vakfı öncüğünde kutlanan 18 Mart Küresel Geri Dönüşüm Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.

Geri dönüşüm kahramanları aranıyor

Geri dönüştürülebilir atıkların kökeni neresi olursa olsun ülkemizde tüketildikten sonra ülkemize kalan yerli ve milli hammaddeler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “Geri dönüştürülebilirler ulusal servetimizdir, en iyi şekilde değerlendirerek bu yeşil gücü ülkemiz ekonomisine katmamız gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D’nin sürdürülebilirlik yönetimi konusunda bilinç ve farkındalık oluşturma hedefiyle 2015 yılından bu yana Elektrikli ve Elektronik Atık (E-atık) Kahramanı ve Düşük Karbon Kahramanı ödüllerini sürdürdüğünü ifade ederek, bu yıl Küresel Geri Dönüşüm Günü’nün ana temasının da ’geri dönüşüm kahramanları’ olduğunu belirtti. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, çocuklara, gençlere, kurumlara, sivil toplum kuruluşları ve kentlere çağrıda bulunarak geri dönüşümle ilgili hayata geçirdiği çalışmaları kendileriyle paylaşmaları davetini yaptı.

Geri dönüşümün evdeki kahramanlarına 4 ödev

Geri dönüşümün dünyanın geleceği için toplu bir dayanışma yolu olduğuna vurgu yapan ve geri dönüşümün evde başladığını ifade eden Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, geri dönüşüm kahramanı olmak isteyenler için kolaylıkla yapabilecekleri 4 ödevi açıkladı;

1. Size en yakın geri dönüşüm kutusunun nerede olduğunu keşfedin. Mahallenizde yoksa bile yakınızdaki alışveriş merkezi, okul, hastane gibi bir merkezde mutlaka bir geri dönüşüm kutusu vardır, işe bunu tespit ederek başlayın.

2. Ürün kullanımında israf ilkesine dikkat edin. İhtiyacınız yoksa almayın, tüketiminizi azaltın, az atık hedefiyle yaşayın ve geri dönüştürülebilir malzemeleri öncelikle, mümkün olduğunca yeniden kullanın.

3. Geri dönüşümü günlük yaşamın keyifli bir parçasına dönüştürün. Ailenizle birlikte geri dönüşüm sürecini kolaylaştırır ve eğlenceli bir etkinlik haline getirirseniz çok daha başarılı olursunuz. Evinizdeki geri dönüşüm kutularını çöp kutunuzun yakınlarına yerleştirin. Çocuklarınızın atıkları tanımaları ve ayırmalarına yardımcı olmak için her bir atık için bölmelerine uygun renk ve görseller ekleyin.

4. Eğer bunları yapıyorsanız, siz de bir geri dönüşüm kahramanısınız demektir. Bu güzel davranışlarınızın başkalarına örnek olması için sosyal medyadan paylaşın. Ve hatta nasıl başardığınızı herkese anlatın, belki bir başkasına ilham olursunuz.

18 Mart Geri Dönüşüm Günü’nde büyük rakamlara ulaşan atık miktarına dikkat çeken TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş. (Escarus) Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak ise yaptığı açıklamda; “Dünya Bankası’na göre 2050 yılına kadar atık miktarının yüzde 70 artacağı öngörülüyor. Dünyada şu an için yıllık üretilen atık miktarı 2 milyar ton, Türkiye için ise yaklaşık 33 milyon ton. Oluşan atıklar ağır bir ekonomik yük, gelecek için bir tehdit, sürdürülebilir kalkınma için önemli bir engel haline gelmiş durumdadır. Atık oluşumunun engellenmesi, azaltılması, atığın yeniden kullanılması, türüne göre ayrıştırılıp biriktirilmesi, toplanması, geri dönüştürülmesi, geri kazanılması, bertaraf edilmesi, bertaraf sonrası izleme ve denetim faaliyetlerinin yapılması yönetmelikte öngörülen prosedürlere göre gerçekleştirilmelidir” dedi.

Escarus’un ana faaliyet alanları olan operasyonel sürdürülebilirlik, stratejik sürdürülebilirlik ve araştırma, raporlama, eğitim alanlarında Türkiye’de düşük karbonlu kalkınmaya destek verdiğini söyleyen Dr. Kavak, daha temiz bir Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ