Tahtakale’den başlayıp 100 ülkeye uzanan başarı hikayesi

Tahtakale’den başlayıp 100 ülkeye uzanan başarı hikayesi
Poex

1978 yılında İzzet Işıldar tarafından 40 metrekarelik bir atölyede başlayan plastik üretimi, bugün 160 milyon TL’lik ciro ve 100 ülkeye ihracat yapan bir markayı ortaya çıkardı. İstanbul’da üretim yapan Işılplast Plastik’in (Siesta) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar, “Sandalyeden masaya birçok üründe tasarım ile öne çıktık” dedi.

Tasarım ağırlıklı çalışmalarla öne çıkan Işılplast, 41 yılda 100 ülkeye ihracat yapan bir firma olmayı başardı. Geçen yıl 160 milyon lira ciro yapan şirketin 2019 sonunda 200 milyon lira hedeflediğini belirten Işıldar, “İstanbul Büyükçekmece’de üretim yapıyoruz. Bugün Amerika’dan İtalya’ya kadar hemen hemen her ülkeye ürünlerimiz gidiyor” dedi. Işıldar, markanın kuruluşunu ve büyümesini şöyle anlattı: “lşılplast Plastik 1978 yılında kuruldu. İzzet Işıldar tarafından temelleri atılan şirketimiz faaliyetlerine ise 1960 yılında Tahtakale’de 40 metrekarelik bir atölyede başladı. 1969 yılında üretim tesisimizi Topkapı’ya taşıyarak, Türkiye’nin ilk plastik enjeksiyon makinasını ürettik. 1987 yılında ise bugün üretimimizin yüzde 100’ünü oluşturan plastik mobilya üretimine başladık. 1993 yılından bu yana üretimimizin tümünü gerçekleştirdiğimiz 40 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Büyükçekmece’deki fabrikamızda faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca önümüzdeki sene depo alanlarımızı 10 bin metrekare daha büyüterek toplamda 50 bin metrekarelik alanda faaliyet göstereceğiz.

100 ülkeye yerli ‘Siesta’

Plastik bahçe mobilyaları olarak başlanılan üretimde bugün iç ve dış mekan olmak üzere masa ve sandalyeden, dış mekan oturma gruplarına ve aydınlatmaya kadar 500’den fazla ürün ürettiklerini belirten Işıldar şunları kaydetti. “Ürünlerimizi İtalyan ve Türk tasarımcılarla birlikte tasarlıyoruz. İlk örnek numune İtalya’da üretilerek tarafımızdan onaylanıyor, ardından kalıplar ve cihazlar Türkiye’ye gönderiliyor. Tüm bu süreçlerin ardından Büyükçekmece’deki fabrikamızda üretime geçiyoruz. Fabrikamızda 200’den fazla çalışanımız var.”

Hedef 200 milyon TL

2018 yılını 160 milyon TL ciro ile tamamladıklarını, bu rakamın 120 milyon TL’lik bölümünün ihracat, 40 milyon TL’lik bölümünün ise iç pazar satışlarından geldiğini ifade eden Tuncay Işıldar, “2019 yılında 200 milyon TL ciro hedefliyoruz. Üretimlerimizin yüzde 70’ini ihraç ediyoruz. 100’den fazla ülkeye ulaşmış durumdayız. Avrupa’da, Fransa, İspanya, Almanya, Yunanistan, İtalya ve Hollanda başta olmak üzere, Amerika ve Avustralya gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. İhracat rakamlarımıza baktığımızda geçtiğimiz yıl yüzde 12 oranıyla en çok ihracatı Fransa’ya gerçekleştirdik, Amerika ise ciddi anlamda büyüdüğümüz ikinci pazar ve kısa zaman içinde bu ülkede depolarımızı geliştirerek tüm eyaletlere hızlıca teslimat sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasında.”

Işılplast Plastik, Siesta markası ile marka bilinirliğini tüm Avrupa’da duyurmak için 2018 yılında Turkish Airlines Euroleague ve Turkish Airlines Euroleauge Final Four organizasyonlarının sponsorları arasında yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ