Tanıtımda yeni dönem başladı

  Tanıtımda yeni dönem başladı
   Poex

   Sektörel tanıtım gruplarının kapatılmasının ardından, ihracatın geliştirilmesi ve Türk Malı algısı ile ülke imajını küresel pazarlarda kuvvetlendirmek adına çalışmalarda bulunacak Türkiye Tanıtım Grubu 12 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile faaliyetlerine başladı.

   Finansmanı ihracatçılar yani özel sektör tarafından sağlanan sektörel tanıtım grupları, ihracat artışına katkı vermediği varsayımı ile geçtiğimiz yılın sonunda kapatılmıştı. İhracata yönelik olarak ülke tanıtım grupları, bölgesel tanıtım grupları ve hatta sektörel tanıtım grupları, dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından yürütülmeye devam ediyor.

   Özellikle yurt dışında Türk ürünlerinin algısını geliştirmek ve ihracatı arttırmak amacıyla, sektörel ve/veya ürün bazında ortak pazar araştırması, markalaşma, Ar-Ge, tanıtım, pazarlama ve benzeri faaliyet ve çalışmalara ilişkin kurulan Sektörel Tanıtım Grupları Ekonomi Bakanlığı’nın talebi ile Bakanlar Kurulu tarafından geçtiğimiz süreçte kapatıldığını hatırlatan PAGDER Başkanı Reha Gür, sektörel tanıtım grupları yerine strateji ve politikaları, hedef pazar ve tanıtım faaliyetleri Türkiye Tanıtım Grubu Danışma Kurulu tarafından belirlenerek Bakanlık onayı ile faaliyetlerini sürdürecek Türkiye Tanıtım Grubu adı ile benzer ama geneli içine alan bir başka yapı oluşturulduğuna dikkat çekti.

   Sektörel tanıtım gruplarında yurtiçi faaliyetlere ayrılabilen bütçede olduğu gibi, Türkiye Tanıtım Grubu’nun da toplam bütçesinin en fazla yüzde 20’sinin sektörel tanıtım projelerine aktarabileceğini ifade eden Gür, “Grubun gelirleri, ihracat işlemleri üzerinden FOB bedelin onbinde üçüne kadar Bakanlıkça belirlenen oranda kesilen katkı paylarından oluşacak. Doğal olarak bu bütçe yine ihracatçıdan yapılacak nısbi aidatlardan oluşuyor. Bu oran bizim sektörümüz özelindeki sektörel tanıtım grubu için de onbinde beş oranındaydı ve tüm GTİP’lerden kesinti yapılmamaktaydı. En önemli farkı ise, tanıtım faaliyetlerinin tamamını sektörel anlamda işin ehli olan ihracatçılardan oluşan komiteler organize ediyordu. Sektörümüz özelinde ise Plastik Tanıtım Grubu’nun kapatılması için teneke çalanların hep ileri sürdüğü ama gerçekte hiç kesinti yapılmamış olan şırıngadan da, araç tamponundan da ihracatları oranında bu kez gerçekten kesinti yapılacak” dedi.

   Gerçekten büyük bir hata ile kapatılarak faaliyetleri kesintiye uğratılan sektörel tanıtım gruplarından boşalan tanıtım alanının bir an önce uygulanacak akılcı faaliyetlerle doldurulması gerekliliğine vurgu yapan PAGDER Başkanı Gür; “Türkiye Tanıtım Grubu’nu destekliyoruz. Bu grup altında, ihracat potansiyeli olan tüm sektörlerin, ilgili sektör temsilcilerinden alınacak görüşler doğrultusunda tanıtıma yönelik aktivitede bulunması önem ihtiva ediyor. Bunların organize edilebilmesi için öncelikli olarak tüm ihracatçı sektörlerin ihracat potansiyelleri iyi analiz edilmeli ve hedef sektörler ve bağlantılı olan hedef ülkelerin belirlenmesi gerekiyor” dedi.

   Dünyada bugün ülke imajlarının tüketici kararlarında çok önemli yer tuttuğunu belirten Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu; “Bir ürünün Alman, İsviçre ve Japon olması ile Çin, Hindistan ve Uruguay’a ait olması o ürünün satışını ve fiyatını doğrudan etkiliyor. Bu sebeple Türk mallarının ve Türkiye’nin imajının yurtdışında yükseltilmesi ihracatımıza direkt olumlu etki yapacaktır. Özellikle son yıllarda yaşadığımız yurtdışındaki Türkiye imajı aleyhine geliştirilen havanın düzeltilmesi adına da Türkiye Tanıtım Grubu önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

   Bu yönetmelik ile artık birliklerin önemli bir kısmında yaşanan anlamsız tanıtım grubu oluşturma çabaları, Türk’ü Türk’e tanıtma uygulamaları ve ihracatçıdan zorunlu kesilen bedellerin çarçur edilmesinin önüne geçilmesi maksadıyla sektörel projelere ayrılan kaynağın maksimum yüzde 20 ile sınırlandırılmış ve kontrol altına alınmış olduğuna dikkat çeken Eroğlu tarafından, “Kaynağın yüzde 80’i “Türk Malı” imajının güçlendirilmesine harcanacaktır. Ayrıca daha önceki Sektörel Tanıtım Grupları tebliğinde ihracatçıdan zorunlu yapılan kesintide üst sınır binde 3 iken bu tebliğle maksimum onbinde 3’e indirilmiştir. Yani ihracatçıdan yapılacak kesinti 10 kat daha düşük bir oranla sınırlanmıştır. Bu 10 katlık düşüş ihracatçımız yönünden olumludur.” denildi.

   Türkiye Tanıtım Grubu Ne Yapacak?

   Türkiye Tanıtım Grubu’nun faaliyet alanı ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan PAGEV Başkanı Eroğlu; “Dünya üzerinde Türkiye ve “Made in Türkiye” algısını geliştirip tüketicileri Türk ürünlerini almaya sevk edecek Türkiye Tanıtım Grubu, bu amaçla hedef pazarlarda ülkemizin bilinirliğini arttıracak, insanların aklına Türkiye denilince belirli bir kalite seviyesi gelmesini sağlayacak, insanları Türkiye’ye gelmeye, Türk ürünleri kullanmaya ve Türkiye’de yatırım yapmaya teşvik edecek ve bunu başkalarına tavsiye edecek kadar Türkiye Markasını seven sadık tüketiciler haline getirecektir” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ