Tanrıkulu’dan teknoloji yatırımı

Tanrıkulu’dan teknoloji yatırımı
Poex

Türkiye’nin önde gelen geri dönüşüm şirketlerinden Tanrıkulu Plastik, kapasitesini ve verimliliğini TOMRA Sorting sensör tabanlı ayıklama makineleri ile arttırıyor. Tanrıkulu, Sakarya Akyazı’da faaliyete geçecek yeni pet geri dönüşüm tesisi için yatırımlarına devam ediyor.

1989 yılında İstanbul’da faaliyetlerine başlayan Tanrıkulu Şirketler Grubu, 2006 yılından itibaren Kocaeli –İzmit ve Sakarya’daki plastik geri dönüşüm tesislerini hizmete sundu. 2014 yılında Kocaeli Çayırova’da kurulan pet levha işleme tesisi ardından yatırımlarına devam eden Tanrıkulu, 2020 sonuna kadar Sakarya’daki yeni pet geri dönüşüm tesisi ile onuncu işletmesini faaliyete geçirecek.

2014 yılından bu yana tesislerinde Tomra teknolojisini kullanan Tanrıkulu, yeni işletmesi için de Tomra ayıklama makinelerini tercih ediyor. Yeni tesiste yüksek verimlilik için Sharp Eye teknolojisi donanımına sahip dört adet Tomra Autosort ve bir tane Autosort Flake ayıklama makinesi için alım anlaşmaları tamamlandı.

Tanrıkulu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Tanrıkulu yeni tesisleri ve makineleri ile ilgili yaptığı açıklamada; “20 milyon Euro üzerindeki yatırımımız ile Sakarya’daki yeni pet geri dönüşüm tesisimizi Temmuz ayında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Tomra Autosort makinelerini, yaklaşık 7 yıldır kullanıyoruz. Tomra çözüm ortağımız olmadan önce manuel ayıklama yapılıyordu ve kapasite artırımı planlansa dahi çok kısıtlı olabiliyordu. Tesislerimize Tomra teknolojisi girdiğinde birçok yönden avantaj sağladık. Tomra sayesinde hem son ürün kalitesinde hem de kapasitede yüksek bir standart yakaladık. Bu doğrultuda en üst standarttaki son ürün kapasitemizi, yeni tesisimiz ve makinelerimizin de faaliyete geçmesinin ardından toplam 16 makinemiz ile 100 bin tona çıkartmayı hedefliyoruz” diye belirtti.

Hedef, mümkün olan en yüksek saflık derecesini elde etmek

Yüksek hammadde verimi, ürün tutarlılığı ve verimliliği sağlayarak kapasite ve karlılığı arttırmaya odaklandıklarının altını çizen Tomra Sorting Geri Dönüşüm Türkiye ve Ortadoğu Satış Müdürü Serkan Orhan; “Tomra, yenilikçi sensörleri ile geri dönüştürülebilir materyalleri hassas bir şekilde tespit ederek yüksek kârlılık ile geri kazanılmasını sağlıyor. Autosort’un sunduğu yüksek saflık derecesi, ideal geri kazanım oranı ve yüksek standartta ürün kalitesi ile atık tesislerinde kârlılığın arttırılmasına katkıda bulunuyor” dedi.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ