TOBB Sektör Meclisinden toplu istifa

  TOBB Sektör Meclisinden toplu istifa
   Poex

   Plastik Tanıtım Grubu’na ilişkin sektörde oluşan fikir ayrılıkları sonucu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) ve Kauçuk Derneği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Plastik, Kauçuk, Kompozit Sektör Meclisi üyeliğinden istifa etti.

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) ve Kauçuk Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında kurulan Türkiye Plastik, Kauçuk, Kompozit Sektör Meclisi üyeliklerinden istifa ettiler. Ayrılık sebebi, Sektör Meclisi’nin yanlı ve kasıtlı şekilde Plastik Tanıtım Grubu’na karşı geliştirdiği haksız söylem ve girişimlerinin yanı sıra sektörel temsilin yetersiz bırakılması olarak açıklandı. Sektörel sorunlar bir kenara bırakılarak Meclisin gündemine sürekli Tanıtım Grubu’nu hedef alan açıklama ve faaliyetler getiriliyor, Meclis üyesi kurumların uyarıları hiçe sayılıyor denildi.

   Plastik Tanıtım Grubu ile tartışmaların farklı bir boyut kazanması ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan Türkiye Plastik Kauçuk Kompozit Sektör Meclisi’ne taşınması sektörde rahatsızlık yarattı. Meclisin kurucu üyeleri arasında yer alan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) ve Kauçuk Derneği, Türkiye Plastik, Kauçuk, Kompozit Sektör Meclisi üyeliklerinden istifa ettiklerini açıkladılar. Meclisin, sektör sorunlarını ve sektör temsilcilerinin bu konudaki taleplerini hiçe sayması ve ana gündem maddesi olarak sürekli Plastik Tanıtım Grubu’nu hedef alan yanlı söylemler geliştirmek amaçlı faaliyetler ortaya koyması istifaların temel nedeni olarak gösterildi.

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Plastik Tanıtım Grubu sektör tarafından belirlenen hedef ve stratejiler doğrultusunda ihtiyaç üzerine hayata geçirildi. TOBB çatısı altında kurulan Sektör Meclisi ise bu görüş birliğini yok sayarak sürekli tanıtım grubuna yönelik yanlı söylem ve girişimler içine girdi, meclis üyelerinin uyarılarına rağmen bu ısrarlı tutumunu sürdürmeye devam etti. Sektörün birçok sorunu varken ve üyelerce dile getirilmeye çalışılırken bunların göz ardı edilmesi, sürekli olarak tanıtım grubunun gündeme alınmasını sektörel birliktelik adına doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

   Kimya Sektör Platformu’na da Başkanlık eden aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi olan Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan Kaya ise istifaları ile ilgili olarak kauçuk sektörünün TOBB Türkiye Plastik, Kauçuk, Kompozit Sektör Meclisi’ndeki temsilinin yetersiz kaldığını,  kauçuk sektörünün sorunlarını Meclis gündemine taşımak için gayret ettiklerini ancak Meclis Başkanı tarafından ısrarla gündeme alınmadığını ifade etti.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ