Tuncay Işıldar: “Türkiye’nin plastik konusunda önü açık”

  Tuncay Işıldar: “Türkiye’nin plastik konusunda önü açık”
   Poex

   Türkiye’nin ilk plastik bahçe mobilyaları üretimi ile sektörün lideri Siesta, 1978 yılında lşılplast Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında kurularak, 1987 yılında plastik mobilya üretimine başladı. 1993 yılından günümüze Büyükçekmece’deki 50 bin metrekare kapalı alan üzerinde faaliyetlerini sürdüren Işılplast son yıllarda dahil olduğu sponsorluklar ve almış olduğu ödüller ile adından sıklıkla söz ettiriyor. Firmanın 2020 yılı performansından ürün çeşitliliğine, plastik sektörünün ihtiyaçlarından Turkish Airlines Euroleague sponsorluğuna kadar pek çok konuyu Işılplast Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar ile konuştuk.

   – Düşük karlılıklarla çalışan plastik sektöründe yüksek katma değerli ürünler üretiyorsunuz. Sizi bu başarılı noktada öne çıkaran en etkin nokta ne oldu?

   Makine imalatına ilk başlayan firmalardan biriyiz. Her sektörde olduğu gibi bu alanda da istikrar çok önemli. Büyümek demek fabrika alanını büyütmek değil elbette, üretim, istihdam, pazarlama, dijitalleşme her alanda gelişmek, büyümek gerekiyor. Biz bahçe mobilyalarına odaklandık ve farklı bir alanda ürün üretmedik bu durum bizim tasarım gücümüzü ve uzmanlığımızı daha da geliştirdi. İtalya’dan, Belçika’ya kadar Avrupa’nın en iyi tasarımcılarıyla iş birliği yapıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli onların beklentilerine en hızlı şekilde dönüş yapıyoruz. Müşterilerimiz ürünlerimizi tanıyor onlardan aldığımız dönüşler ve talepler de yeni koleksiyonlarımız için bize ilham veriyor ve daha kaliteli, fonksiyonel ürünler üretmeye odaklanıyoruz.

   2004 yılında ihracatta gerçekleştirdiğimiz atılımlar ile 100’den fazla ülkede 500 satış noktasına ulaştık. Türkiye’de 80 bini aşkın ihracat yapan şirket var, biz yıllardır TIM ilk 1000 ihracatçı arasındayız.

   – 2020 yılının Işılplast özelinde genel bir değerlendirmesini nasıl yapabilirsiniz? Yılın başında hedefleriniz nelerdi, gelişen konjonktür sizi nasıl etkiledi? Dünya genelindeki seyahat kısıtlamaları ve turizmde yaşanan düşüşün sizlere yansıması nasıl oldu?

   Covid-19 tüm sektörleri olduğu gibi bizleri de etkiledi ancak biz geçtiğimiz şubat ayı itibariyle gerekli tedbirleri aldık, çalışanlarımızı ve bayilerimizi de bilgilendirdik. 2020’de Amerika kıtasında birçok ülkeye ulaşmayı hedefledik ve ilk yarıyılı değerlendirdiğimizde bu hedeflerimize ulaştığımızı söyleyebiliriz. Müşterilerimizle, bayilerimizle iletişimimizi en üst seviyede tutarak onların talep ve beklentilerine en hızlı şekilde dönüş yaptık. Normal seyirde Mart ve Haziran aylarında yüksek olan satışlarımız da bu yıl aynı dönemde genel olarak bir düşüş yaşamış olsak da; yaz aylarında seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve turizmin canlanması satışlarımızı olumlu etkiledi. Online satışlar üzerinden gelen taleplerin de geçen yıla oranla arttığını belirtebiliriz. Özellikle Türkiye ile birlikte ihracat yaptığımız ülkeler arasında bulunan Fransa, Hollanda ve ABD gibi ülkelerde online kanallar üzerinden satışlar geçen yıla oranla yüzde 100 arttı. Yazlık evlerde, otel ve açık mekânlarda tercih edilen şezlonglarda bu yıl kolay temizlenebilen, fileli modellere yoğun talepler oldu.

   – Sektörün yapısal sorunlarından ithal hammadde girdisi, nitelikli istihdama yönelik süregelen ihtiyaç, ülkemiz özelinde ekonomik istikrarsızlıklar içerisindeki mücadelenizden biraz bahsedebilir misiniz?

   Plastik mobilya sektöründe ise başta bizler olmak üzere birçok söz sahibi olabilecek markalarımız var, haksız rekabet olmadığı, devletimizde desteklerini esirgemediği sürece tüm plastik sektörünün büyüyeceğini ve gelişeceğini düşünüyorum. Biz de nitelikli çalışanlarımızın sayısını artırarak, hem markamıza hem de plastik sektörüne ivme kazandırmaya gayret ediyoruz.

   – Tasarımdan son ürüne kadar yerli üretim enstrümanları ile ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor musunuz?

   Yerli enstrümanlarla, tasarımdan son üretime kadar ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz maalesef. Makinemiz, kalıplarımız, hammaddemiz ve tasarımlarımız yurtdışı odaklı, sadece üretimlerimizi Türkiye’de yapıp tüm dünyaya ihraç ediyoruz.

   – Plastik malzemelere karşı negatif algı yönetiminin yapıldığı dünyamızda pazara, müstesna tasarım ve kalitede ürünler sunuyorsunuz. Söz konusu algıya karşı bir kendi adınıza çalışmalarınız söz konusu mu?

   Müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine uygun ürünler tasarlayarak üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Dayanıklı, fiyat-ürün kalitesi dengesini gözeterek müşterilerimizin beklentilerine yanıt veriyoruz. Plastik mobilya üretimi Türkiye’de çok gelişmiş bir pazar, yaklaşık 25 ayrı üretici sadece ülkemizde varken, AB ülkelerinin toplamında bu kadar üretici bulunmamakta. Bu konuda hızlı yol kat ettik diyebiliriz. Türkiye’nin plastik konusunda önü açık, dünyada ülke olarak ilk on üretim gücüne sahip ülkelerden biriyiz, genç nüfusumuzla çok daha başarılı olacağımıza inanıyoruz. Plastik ürünler doğru kullanılıp geri dönüşüme gittiği sürece doğaya zarar vermez ve vazgeçilmez bir malzemedir.

   – Son olarak, sadece ülkemiz değil global plastik endüstrisi içerisinden bir oyuncunun Turkish Airlines EuroLeague ve Turkish Airlinies EuroLeague Final Four’a resmi sponsor olması gurur verici bir adım. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olarak fikir sizden mi çıktı? Bu kararı nasıl aldığınızı ve sponsorluk kararınızdan memnuniyetinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

   Basketbola uzun yıllardır ilgim var ve maçları da takip ediyorum. Turkish Airlines EuroLeague, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada en popüler spor liglerinden biri. Avrupa’nın hemen hemen tamamına ulaşmış bir marka olarak böyle bir sponsorluğun içerisinde neden bizde yer almayalım dedik. Kardeşim Taylan Işıldar’ın da bu tercihimizde önemli etkisi oldu. Global bir marka olma hedefimizle birlikte 2018 yılında global resmi sponsor olarak iş birliğimiz başladı. 2020-2021 yeni sezonunda da yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Hem Türkiye’den hem de yurtdışından müşterilerimizden, markamızı ilk kez duyan kişilerden de olumlu dönüşler alıyoruz. Bir Türk markası olarak böyle bir sponsorluk anlaşması imzaladığımız için gururluyuz.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ