Türk girişimciler zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretti

  Türk girişimciler zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretti
   Poex

   Zeytin çekirdeğinin toz halinde nasıl tüketilebileceğini araştıran Türk girişimci Duygu Yılmaz, insan sağlığına ve doğaya zarar vermeyen plastik üretme fikrini zeytin çekirdeği ile birleştirdi.

   Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretiminin dünyada ilk kez kendileri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Yılmaz, geliştirdiği projesine “Biolive” ismini verdi. Bu proje sayesinde üretilecek ürünler, doğada zamanla kaybolarak çevreyi koruyan, antibakteriyal özelliğiyle insan sağlığıyla uyumlu, gıdaların raf ömrünü artıran, ucuz plastik yüzeyler, gıda ambalajlama, saklama kapları, buzdolapları ve ev aletleri ile ilgili alanlarda kullanılabiliyor.

   Zeytinyağı fabrikalarından atık olarak çıkan zeytin çekirdeğini teknoloji sayesinde polimer yapı haline getirerek, antibakteriyel plastik ürettiklerini belirten Yılmaz, “Ürettiğimiz plastik granüller, sanayide, ambalajlamada, çocuk ürünlerinde kullanılabiliyor. İstenilen sektörlere göre araştırma, geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları yapıyoruz” dedi.

   Laboratuvar ortamında biyoplastik granül ürettiklerini ifade eden Yılmaz; “Enstitüde bu granüllerin polimer yapı haline getiriliyor. İstenilen parametrelerde ürün oluşturduktan sonra daha büyük bir üretim tesisi kurup sektöre göre satışlar yapmayı planlıyoruz” dedi.

   “TÜBİTAK ve KOSGEB’ten kadın girişimcilik teşvikleri aldık”

   Şirketi 3 ortak kurduklarını, desteklerle 10 kişilik bir ekip olduklarını dile getiren Yılmaz, “Üretimi gerçekleştirdik, prototip ürünlerimiz var. Ürünlerin piyasaya çıkması için, özellikle gıda ambalajı sektöründe çalışıyorsanız bazı onaylar almanız gerekiyor. Aldığımız büyük teşvikler var. Şirketi 2017 Nisan ayında kurduk. TÜBİTAK ve KOSGEB’ten kadın girişimcilik teşvikleri aldık” dedi.

   Mevcut biyoplastiklerin Türkiye’de üretilmediğini söyleyen Duygu Yılmaz şunları söyledi: “Biyoplastik olarak selülozit malzemeler, mısır koçanı, bitki atıkları kullanılıyor. Bir ay önce Amerika’daydık, mevcut biyoplastik firmalarıyla görüştük. Los Angeles’ta düzenlenen ‘Klintek Open’ yarışmasına TÜBİTAK’ı temsilen takıldık, ileri malzeme birincilik ödülü kazandık. Biyoplastiğin önemi günden güne artıyor. Türkiye biyoplastik ürünleri ithal ediyor. Biz bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Öncelikli hedefim kadın girişimci bilinci, ikincisi de biyoplastik bilinci. Çünkü halihazırda olmayan bir fikir, üretilmeyen bir fikir. Aslında farklı bir teknolojiyi Türkiye ile buluşturmayı hedefliyorum.”

   Yılmaz, ayrıca Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) tarafından yürütülen İnovasyonda Kadın Projesi bünyesinde düzenlenen 2. Kadın Girişimciler Kampı’na katıldı ve yarışma sonunda 25 bin lira yatırım aldı.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
   1. Mahbub Özkul dedi ki:

    Konu çok ilgimi çekiyor bireysel olarak bu konu ile ilgili ne yapabilirim. Bu işi bir kazanca dönüştürme k üzere zeytin çekirdeği toplama işi yapmak istiyorum mümkün müdür sizce Yardımcı olur ufkunu açarsanız çok sevinirim

   BİR YORUM YAZ