Turkey Materials Marketplace, endüstrinin sürdürülebilirliğine katkı sunuyor

  Turkey Materials Marketplace, endüstrinin sürdürülebilirliğine katkı sunuyor
   Poex

   Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin desteği ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği yürütücülüğünde, Türkiye’de malzemelerin endüstriler arası yeniden kullanımını desteklemek amacıyla tasarlanmış Türkiye Materials Market Place (TMM) projesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. TMM üyeleri hammadde ve malzemelerini (yan ürünler, fazla ve kusurlu ürünler, atıklar vb.) ticari bir şekilde takas ediyor, maliyetlerini azaltarak kaynakların verimli kullanımını sağlıyor.

   Bugüne kadar projenin 71 üyesi tarafından ihtiyaç duydukları ve ellerinde bulunan malzemeleri online bir veritabanında yayınlamakta ve alışverişe imkan bulmakta.

   TMM’nin döngüsel ekonomi ve endüstriyel simbiyoz imkanlarının araştırılması, firmaların döngüsel ekonomi yoluyla çevresel ve ekonomik fayda üretebilmelerine destek olma sürecine ek olarak programın özünde, şirketlerin birbirlerinin malzeme akışlarını anlamalarına imkan sağlayan ve işbirliğine dayalı, inovatif ve işletme dostu çözümleri teşvik eden kolaylaştırılmış bir süreç sunulmakta.

   Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Desteği

   Platform üyesi firmalar Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından TMM üyelerinin atık ve yan ürün transferlerini kolaylaştırmak için ‘Circular Vouchers’ adlı teknik destek paketinden de faydalanabilmekte olup üye firmaların üretim atıklarının başka prosesler için yan ürün veya alternatif hammadde olarak değerlendirilebilme imkanları için analiz veya yatırım çalışmaları için 25 bin Euro değerinde destek olmaktadır.

   Brisa, DowAksa, Ege Profil, Elif Plastik, Erdem Plastik, Hagelson ve Organik Kimya Türkiye Materials Market Place (TMM) projesine katılımcı firmalardan bazıları olarak öne çıkıyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ