Türkiye Makine Sektörü Strateji Belgesi yayınlandı

  Türkiye Makine Sektörü Strateji Belgesi yayınlandı
   Poex

   2017-2020 Türkiye Makine Sektörü Strateji Belgesi Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan eylem planına göre küresel ölçekteki talebe hızlı uyum sağlayan Türkiye makine sektörünün son 10 yıldaki performansının memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

   Hepsi birbirinden farklı yapıya sahip 20’den fazla alt sektöre hitap eden makine imalat sanayinin Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olduğu vurgulanan strateji belgesinde Eximbank desteklerinden yararlanmada yaşanan artış, Ar-Ge ve inovasyona verilen desteklere olan ilgi, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin etkinleştirilmesinin sektörün başarılı sonuçlar elde etmesine zemin oluşturduğu ifade edildi.

   Faaliyet karlılığında plastik ve kauçuk makineleri sektörü lider

   22 alt sektör içerisinde faaliyet karlılığının analiz edildiği verilere göre plastik ve kauçuk makineleri imalatı sektörü yüzde 12,4 karlılık oranı ile tüm makine imalat alt sektörleri içerisinde lider sektör olarak öne çıktı. Plastik ve kauçuk makineleri imalatı sektörünü yüzde 10,9 karlılık ile rulman, dişli, dişli takımı, şanzıman ve tahrik ürünleri imalatı takip ederken en düşük karlılık ile çalışan sektör ise yüzde 0,5 ile motorlu ve pnömatik el aletlerinin imalatı oldu.

   Ar-Ge yatırımı 82 milyon TL

   Elde edilen yüksek karlılığa karşın Ar-Ge harcamalarında yeterli büyüklüğe sahip olmayan plastik ve kauçuk makineleri imalatı sektörü 2015 yılında 82 milyon TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi.

   2017-2020 Türkiye Makine Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın 2023 yılı için hedeflenen 100 milyar dolarlık makine ihracatına ulaşmak için “Rekabetçi Bir Makina Sektörü” vizyonu ve “Makina Sektöründe Katma Değeri Yüksek Ürünlerin Üretilmesi” amacı ile hem kamu, hem de özel sektör ve ilgili kuruluşlarca sahiplenilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ