Yalova’dan polimer alanında uluslararası temsil

Yalova’dan polimer alanında uluslararası temsil
Poex

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Atilla Taşdelen Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği’nin (IUPAC) çalışma gruplarında ülkemizi temsil edecek bilim insanları arasında yer aldı.

Bölümler Arası İsimlendirme ve Semboller Komitesi (IUPAC terminolojisi), kimyasal elementlerin ve bileşiklerin isimlendirilmesi için standartlar geliştirmede tanınan dünya otoritesi olan IUPAC üye ülkelerdeki kimyacılar arasında sürekli iş birliğini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Prof. Dr. M. Atilla Taşdelen, IUPAC temsilciliğiyle ilgili “Elimizden geldiğince katkı vermek, ülkemizi polimer kimyası alanında IUPAC’ta başarıyla temsil etmek istiyoruz” derken IUPAC’ın kimya alanında bilimsel çalışmalara yön veren öncü bir kuruluş olduğunu belirtti.

Özel sektör firmalarıyla ortak projeler

Aktif olarak danışmanlığını yaptığı 9 doktora öğrencisi ve 3 yüksek lisans öğrencisi ile beraber farklı firmalarla ortak projeler yürüttüklerini belirten Taşdelen, “Bunlar arasında polimerlerin işlenmesi, özellikle kablo sektörüne yönelik güç tutuşur kablolar, biyobozunur polimerler ile tarımsal atıkların birleştirilmesi üzerine yenilenebilir kaynaklı polimerler üzerine çalışmalarımız var. Üç boyutlu yazıcılarda kullanılan filamentlerin özelliklerini iyileştirmek, akrilik elyafları güç tutuşur hale getirmek, kompozit sektörüne yönelik kompozitlerin üretiminde foto kürlenme dediğimiz ışıkla kürleme yöntemiyle kompozit malzemelerin yerinde tamir edilmesi konularında araştırmalarımız bulunmaktadır. Yine geri dönüşüm sektöründe de esnek plastik atıkların üzerinde mürekkep giderim üzerinde bir projemiz var. Ayrıca Türkiye’nin öncü ambalaj firmalarından biri ile ortak bir proje sürecimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Ortak projelerle Üniversite-Sanayi iş birliğini gerçekleştirmek adına geri bildirim noktasının çok önemli olduğunu vurgulayan Taşdelen “Büyük firmalar da küçük firmalar da problemlerini çözmek ve projelerini gerçekleştirmek vakit kaybetmek istemediklerinden onlara hızlı geri dönüş sağlayan üniversitemiz ile çalışmak istiyorlar. Bunda hem uzmanlığımız hem de özellikle Merkez Araştırmalar Laboratuvarı’nın 48 saat içerisinde geri dönüş yapmasının rolü büyük.” açıklamalarında bulundu.

Prof. Dr. M. Atilla Taşdelen Kimdir?

Gaziantep doğumlu Prof. Dr. M. Atilla Taşdelen, Ege Üniversitesi Kimya bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora Polimer Bilim ve Teknolojisi alanında tamamladı.

2010 yılında Yalova Üniversitesi polimer malzeme mühendisliği bölümünde doktora öğretim üyesi olarak göreve başlayan Taşdelen, 2013’te Doçent 2018 yılından itibaren de Profesör kadrosunda hizmet vermektedir. Polimer kimyası, polimer sentezi uygulamaları, kompozit polimerlerin geri dönüşümü konularında uzmanlaşan Prof. Dr. M. Atilla Taşdelen, üniversitemizin farklı sektörlere hitap eden projeler üretimine liderlik etmektedir.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ