Yeşil polimerlerde talep artışı bekleniyor

Yeşil polimerlerde talep artışı bekleniyor
Poex

Alman Pazar Araştırma Enstitüsü Ceresana, 2026 yılına kadar tahminler de dahil olmak üzere küresel biyoplastik pazarının kapsamlı analizini ortaya koydu. Rapora göre 2026’ya kadar biyoplastik pazarında büyük bir artış bekleniyor.

Ceresana beşinci kez “yeşil” polimerler için dünya pazanı inceledi. Ceresana, polilaktik asitler, nişasta karışımları, selüloz ve diğer biyoplastiklerin, mineral yağlardan veya doğal gazlardan yapılmış geleneksel standart plastiklere göre daha yüksek büyüme oranları elde ettiğini belirtti. Araştırma, biyoplastiklerden elde edilecek gelirlerin 2026’ya kadar yaklaşık 4,4 milyar dolar olacağını ön görüyor.

Biyolojik olarak parçalanabilen plastiklerin yanı sıra yenilenebilir kaynaklardan yapılan ancak biyolojik olarak parçalanamayan biyo bazlı plastikler de yer alıyor. Polilaktik asitler (PLA) ve mısır nişastası bazında polimerler gibi biyolojik olarak bozunabilir plastikler, verilere göre 2018 yılında toplam biyoplastik pazarında yüzde 56 seviyesine ulaştı.

Ceresana, bu ürün grubu için 2026’ya kadar yıllık yüzde 7,1’lik hacim artışı olabileceğini öne sürdü. Biyolojik olarak parçalanamayan, şeker kamışından yapılmış polietilen, polietilen tereftalat veya poliamid gibi biyo bazlı plastiklere ilişkin büyümenin ise yılda yüzde 5,1 oranında gerçekleşmesi bekleniyor.

Çalışma, çeşitli satış pazarlannda biyoplastik kullanımın gelişimini detaylı olarak analiz ediyor. Talep ambalaj, tüketim malları, otomotiv ve elektronik ile diğer uygulamalar olarak kategorilere ayrılıyor. 2018 yılında biyoplastik satışları için en önemli sektör ambalaj endüstrisiydi. Biyoplastiklerin yüzde 60’ından fazlası torbalara, çuvallara ve diğer ambalaj türlerine dönüştürülüyordu. Ancak Ceresana, ambalaj endüstrisinin yanı sıra otomotiv ve elektronik kategorisinde yılda yüzde 8,4 ile artış bekliyor.

Raporda; biyoplastik üreticileri ve geri dönüşüm tesislerini bekleyen zorluklar ortaya konuluyor. Fiyatların ve kalitenin diğer firmalarla rekabet edebilmesi gerekiyor. Geri dönüşüm ve kompost üretimin pek çok uygulama için avantaj olduğunu ve bertaraf şirketlerinin mevcut alt yapısının bu açıdan belirleyici bir rol üstlendiği raporda açıkça belirtilmiş durumda.

Recycling Industry

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ