2018 yılının ihracat yıldızları ödüllendirildi

  2018 yılının ihracat yıldızları ödüllendirildi
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB)’in, her yıl kimya sektöründeki üye firmalarını ihracattaki başarılarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlediği geleneksel “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nin dördüncüsü İstanbul’da gerçekleştirildi. 2018 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 28 kategoride ilk 3’e giren toplam 84 firma ödüllendirildi.

   Geçtiğimiz yıl 168,1 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunun kırılmasında büyük pay sahibi olan kimya sektörü, 2018 yılında 17,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.
   İKMİB, Türkiye’nin ihracata dayalı büyüme stratejisinin önemli aktörlerinden biri olan kimya sektöründe, 2018 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren sektör temsilcilerini ödüllendirdi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen 2018 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında toplam 28 kategoride 84 ödül sahibini buldu.

   İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’in ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen ödül törenine; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreteri S. Armağan Vurdu, sivil toplum kuruluşları başkanları, İKMİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve sektör firmalarının temsilcileri katıldı.

   Kimya sanayi, Türkiye’nin lokomotif sanayi alanlarına önemli girdiler sağlayan 16 alt sektörü ile öne çıkıyor. Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki yaklaşık 7 bin ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, başarılı firmaları ödüllendirdi. 2019 yılı Mart ayında geçen yıl Mart ayına göre yüzde 17,4 artışla 1 milyar 830 milyon dolar ihracat gerçekleştiren kimya sektörü, şimdiye kadar aylık bazdaki en fazla ihracata ulaştı. Kimya sanayi bu yılın üç aylık döneminde ise geçen yıla kıyasla ihracatını yüzde 19,6 artırarak yaklaşık 5 milyar dolar ihracata ulaştı.

   “TİM’in kapısı tüm ihracatçılara açık”

   İhracatta tarihi rekorların kırıldığı 2018’i geride bırakarak 2019’a yeni rekorlarla adım atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “’Bu yıl, İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri’nde her zamankinden daha heyecanlıyız. 2018 yılında ekonomimizin kimyasını bozmaya çalıştılar. Ancak bu ülkenin kalkınmasına, üretimine ve istihdamına katkı sunan, en önemlisi de risk alan ihracatçılarımızın dik duruşuyla yeni rekorlara imza attık. Ne mutlu ki, Mart ayında da 16,3 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdik. Yılın ilk çeyreğinde ihracatımız 2018’e göre yüzde 3,34 artarak, 44,5 milyar dolara ulaştı. Kimyevi maddeler sektörümüz de buna çok ciddi bir katkı sağladı. Kimyada şimdiden yaklaşık 5 milyarlık ihracata ulaşarak geleceğe umut aşıladık. Bu başarıdan ötürü kimya sektöründe 2019 yılı için konulan 20 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz dönem süresince ekonomide ve ticarette yapılacak yeni reformlarda da Türk ihracatçısının vizyonuna, ortak aklına ve projelerine ihtiyacımız var. TİM’in kapısı tüm ihracatçılara açık. İhracatçılarımızın desteğiyle Türkiye’nin geleceği için daha iyisini yapmak adına çalışmaya devam edeceğiz. Bugün burada ödül alan, ihracatın kahramanı olan tüm şirketlerimizi yürekten kutluyorum.” dedi.

   “Ülkemiz için büyük bir katma değer sağlıyoruz”

   Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, 2018 yılında kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründe Türkiye’yi dünya arenasına taşıyan ve küresel başarılarıyla herkesi gururlandıran firmalara teşekkür etti. Kimya ailesi olarak, 16 alt sektörüyle birlikte Türkiye’nin ihracatına ve ekonomisine önemli ölçüde katkı sunduklarını vurgulayan Pelister, “Aslında otomotivden mobilyaya, tekstilden gıdaya kadar hammaddelerimizle pek çok alana dokunarak ülkemiz için büyük bir katma değer sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl ekonomi yönetimimizin kararlılığı ve bizlerin bu güzel ülkeye olan sonsuz inancı sayesinde toplam 168,1 milyar dolarlık ihracatla, Türkiye Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Ve en önemlisi, bu başarıyı adeta tek bir vücut gibi hareket ederek yine hep birlikte başardık. Kimya sektörü olarak bu tarihi başarıda büyük bir pay sahibi olduk. Kimya sanayi, 2018 yılını yüzde 8,23’lük artışla 17,4 milyar dolar ihracatla üçüncü sırada tamamladı” değerlendirmesini yaptı.

   “Daha çok üretip, daha çok marka yapıp, daha çok satacağız”

   Kimya sektörü olarak, ihracattaki kalıcı ikincilik hedefine emin adımlarla yürüdüklerini ifade eden Pelister, 2018 yılında 4 kez aylık bazda ikinciliğe ulaştıklarını ve bu yılın ilk çeyreğinde üst üste 3’üncü kez en çok ihracat yapan ikinci sektör olduklarını dile getirdi. Kimya sektörünün 2019 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 3 aylık ihracatının, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 19,6’lık artışla 5 milyar dolara ulaştığını kaydeden Pelister, “Ayrıca 2019 yılı Mart ayı kimya ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,4 artışla 1 milyar 830 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu rakam bugüne kadar aylık bazda yaptığımız en yüksek ihracat anlamına geliyor. Kimya sektörü olarak, Cumhurbaşkanımızın gösterdiği 200 milyar dolarlık ihracat hedefimizin tutturulması için üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Bu doğrultuda sektör ihracatımızı yüzde 15 artırarak 20 milyar dolar seviyesine ulaştırmak için daha çok çalışacağız. Bu hedefi yakalamak için sizlerle birlikte bütün dünyayı arşın arşın dolaşacağız. Ve daha çok üretip, daha çok marka yapıp, daha çok satacağız” dedi.

   “4,5 yıllık seçimsiz ve istikrarlı süreci bir fırsat dönemi olarak değerlendireceğiz”

   ABD-Çin ticaret savaşları başta olmak üzere Avrupa Birliği’nin finansal durgunluğu, Brexit, İran ambargosu, Suriye meselesi, Suudi Arabistan’daki sıkıntılar, Rusya-ABD ilişkileri gibi küresel gelişmelerin ihracatçıları endişelendirdiğini söyleyen Pelister, bu endişeyi minimize etmek için de yeni pazarlara ulaşmanın elzem olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin önünde 4,5 yıllık seçimsiz ve istikrarlı bir dönem olduğunu hatırlatan Pelister, “İnanıyorum ki bu 4,5 yıllık süreçte tamamen işimize odaklanacak ve bu zamanı yeni icraatlarla, yeni atılımların öne çıkacağı bir fırsat dönemi olarak değerlendireceğiz” dedi. İKMİB’in 2018 yılı boyunca hem yurtiçi hem yurtdışı faaliyetleri hakkında bilgi veren Pelister şunları söyledi: “2019 yılında da sektör ihracatımızın artmasına katkı sağlayacak faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz. İhracatımızın artması ve 2023 hedeflerine ulaşmamız için özellikle KOBİ’lerimizi daha fazla ihracata yöneltmemiz gerekiyor. Bu kapsamda 2019 yılında e-ticaret ağının genişletilmesi, ihracatçının finansmana ulaşımının kolaylaştırılması, kimya sektöründe yerlileştirme, Türkiye Tanıtım Grubu fonlarının kimya sektörü ve alt kırılımlarında daha adil paylaşımı ve verimli kullanılması ile Türk Ticaret Merkezleri ağının genişletilmesi hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere yoğunlaşacağız.”

   Çin Uluslararası İthalat Fuarı hakkında bilgi veren Pelister, fuarı ihracatçılar için büyük bir fırsat olarak gördüklerini ve en yakın zamanda Ticaret Bakanlığının da destekleriyle Guangzhou ve Şanghay’da olmak üzere Çin’de iki Türk Ticaret Merkezi açmayı hedeflediklerini söyledi. 2018 yılı ihracatları bakımından toplam 28 kategoride ilk 3’e giren kimya ihracatçısı firmaları ödüllendirdiklerini ifade eden Pelister, “Başarı timsali firmalarımız nezdinde, bu güzel ülkemin gelişmesinde, büyümesinde katkıda bulunanlara huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyor, ödül almaya hak kazanan firmalarımızı yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

   2018 Yılının İhracat Yıldızları

   Anorganik kimyasallar
   1. Eti Maden İşletmeleri
   2. Ciner İç ve Dış Ticaret
   3. Egesil Kimya

   Boya, vernik, mürekkepler
   1. Ak-pa Tekstil
   2. Akkim Yapı Kimyasalları
   3. Sun Chemical Matbaa Mürekkepleri

   İlaç
   1. Nobel İlaç
   2. Sandoz İlaç
   3. World Medicine İlaç

   Medikal
   1. Vsy Biyoteknoloji
   2. Turkuaz Medikal Kozmetik
   3. Özel Prodental Diş Laboratuarı

   Kimyasal gübreler
   1. Toros Tarım
   2. Gemlik Gübre
   3. Bagfas Bandırma Gübre

   Haşere öldürücüler ve kovucular
   1. Bayer Türk Kimya
   2. Kozmo Kimya
   3. Hektas Ticaret

   Kauçuk ve ürünleri
   1. Polimer Kauçuk Sanayi
   2. Teklas Kauçuk
   3. Trelleborg İstanbul Endüstriyel Hortumlar

   Mineral yakıtlar
   1. Aygaz
   2. Mt Petrolcülük ve Enerji
   3. Özersoylar Dış Ticaret

   Madeni yağlar
   1. Shell&Turcas Petrol
   2. BP Petrolleri
   3. Petrol Ofisi

   Muhtelif kimyasallar
   1. Ege Kimya
   2. Remik Kimya
   3. Nedex Kimya

   Organik kimyasallar
   1. Mks Marmara Entegre Kimya
   2. Akpa Organık Peroksit Kimya
   3. Basf Türk Kimya

   Tek kullanımlık plastik ev ve mutfak ürünleri
   1. Yıldız Plastik
   2. Sem Global
   3. Demka Plastik

   Plastikten mamul ev ve mutfak eşyaları
   1. Demka Plastik
   2. Violet House Plastik
   3. Aktaş Plastik

   İnşaat plastikleri
   1. Fırat Plastik
   2. Ege Profil
   3. Subor Boru

   Plastik ambalaj
   1. Korozo
   2. Roma Plastik
   3. Polinas Plastik

   Plastik hammaddeler
   1. Organik Kimya
   2. Ravago Petrokimya
   3. Dow Türkiye

   Plastikten diğer eşya
   1. Işılplast Plastik
   2. Derya Kırtasiye Malzemeleri
   3. Tam Plastik

   Tekstil kimyasalları
   1. Pulcra Kimya
   2. Rudolf Duraner Kimyevi Maddeler
   3. Setaş Kimya

   Islak temizleme mendilleri
   1. Sapro Temizlik Ürünleri
   2. Arsan Kimya
   3. Fulya Kozmetik

   Koku kimyasalları
   1. Seluz Kimya Kozmetik
   2. Erdoğmuş Parfüm
   3. Gülçiçek Kimya

   Lezzet kimyasalları
   1. Iff Aroma Esans
   2. Aromsa Besin Aroma
   3. Çağdaş Kimya

   Oda kokuları
   1. Coster Aerosol Valf
   2. Aps Ambalaj Kozmetik
   3. Diamo Kozmetik

   Renkli kozmetikler
   1. Erkul Kozmetik
   2. Kosan Kozmetik
   3. Tan-Alize Kozmetik

   Sabun
   1. Colgate Palmolive
   2. Evyap International
   3. Dalan Kimya

   Kişisel bakım ürünleri
   1. Evyap International
   2. Erte Kozmetik
   3. Coster Aerosol Valf

   Yapıştırıcılar, tutkallar, enzimler
   1. Akkim Yapı Kimyasalları
   2. Kimyapsan Kimya
   3. Türk Henkel Kimya

   Deterjan-yıkama
   1. Procter and Gamble
   2. Abc Deterjan
   3. Hayat Kimya

   Ayakkabı ve mobilya boyaları
   1. Başarlar Hırdavat
   2. Espa Plastik
   3. Evo Dış Ticaret

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ