Avrupalı üreticiler AB Plastik Direktifi’ne karşı örgütlendi

  Avrupalı üreticiler AB Plastik Direktifi’ne karşı örgütlendi
   Poex

   Avrupalı ambalaj endüstrisi oyuncuları, özellikle tek kullanımlık plastik ambalajların çevreye olan etkisini azaltmak amacıyla AB tarafından yayınlanan Tek Kullanımlık Plastik Direktifi’ne ilişkin endişelerini dile getirmek üzere bir araya geldi. Avrupa Ambalaj ve Çevre Organizasyonu (EUROPEN) ve ambalaj endüstrisini temsil eden 68 kuruluştan oluşan konsey ortak bir beyanname yayınlayarak, AB Direktifi’nin çevre sorunlarını azaltacağına dair gerçekleri yansıtmadığını savundu. Ortak bildiriye imza atan ambalaj üreticileri Avrupa Topluluğu’na yaptığı öneride, Avrupa Birliği ve ulusal düzeyde farklı yasal yorumlardan kaçınılması gerektiği konusunda tavsiyelerinde bulundu.

   Bildiride, bazı ambalaj malzemelerinin üye devletler için yasal belirsizlik getirdiği ve işletmeler için uygunluk karmaşıklığını artırdığı belirtilirken, bildiriye imza atan kurumlar tarafından direktifin AB üyesi ülkeler tarafından farklı şekilde yorumlanmaya izin vermeyecek şekilde düzenlenerek iyi tarif edilen bir ürün listesi oluşturulması istendi.

   Avrupa Ambalaj ve Çevre Organizasyonu (EUROPEN) Başkanı Hans van Bochove, “Teklifin bazı yönleri, ambalaj değer zincirindeki tüm malzeme ve sektörler için endişe yaratır nitelikte. Çevreci politikaların açık tanımlamaları içermesi ve direktifin taraflarını mağdur etmemek adına formel bir yasa oluşturma sürecinin işletilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

   AB yasaları, üreticilerin atık yönetimi maliyetlerini ve ambalaj, ıslak mendil, balon ve hafif plastik poşetler gibi ürünler için farkındalık arttırıcı önlemleri sağlamaları yükümlülüklerini içeriyor. Direktif aynı zamanda AB üyesi ülkeler içinde 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik içecek şişelerinin yüzde 90’ını toplanmasını belirlemektedir.

   68 kuruluş tarafından imza altına alınan bildiriye bağlantıdan erişilebilir.

   Kaynak: Plastics News Europe

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ