Bakioğlu: Plastik sektöründen 14 milyar dolarlık katma değer

Bakioğlu: Plastik sektöründen 14 milyar dolarlık katma değer
Poex

Fleksıbıl Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD) Başkanı Enver Bakioğlu Gaziantepli iş adamlarıyla bir araya geldi. Ziyaret sırasında açıklama yapan Bakioğlu, Türkiye’nin, plastik sektöründe AB ülkeleri içinde Almanya’dan sonra ikinci sıraya yerleştiğini belirterek, ülke ekonomisine 14 milyar dolarlık katma değer sağlandığını açıkladı.

FASD yönetimi, Naksan Plastik ev sahipliğinde Gaziantep’te toplandı. Sektörün sorunları ve ambalaj sektörünün geleceğinin konuşulduğu toplantıya; Enver Bakioğlu başkanlığında FASD yönetim kurulu üyeleri, Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakiboğlu, Naksan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nakiboğlu, yönetim kurulu üyeleri Taner Nakiboğlu ve Bahaeddin Nakiboğlu katıldı. Sektörün gelişimi hakkında da bilgi veren toplantıya FASD Başkanı Enver Bakioğlu, plastik sektörünün 2013 yılında 8,1 milyon ton ve 34 milyar dolarlık üretim değeri ile ekonomiye 14 milyar dolar katma değer sağladığını söyledi.

Türkiye’nin, plastik sektöründe Avrupa Birliği ülkeleri içinde Almanya’dan sonra ikinci sıraya yerleştiğini ifade eden Bakioğlu, “Son 10 yılda GSMH büyümesini ikiye katlayacak bir büyüme hızı ile yüzde 4’ü aşan bir ekonomik büyüklüğe ulaşan sektörümüz, 250 bin kişilik direk istihdam sağlarken, hammadde ve yarı mamul verdiği ihracatçı sektörler kanalı ile dolaylı olarak 1 milyon kişiye istihdam olanağı sunmaktadır.” dedi.

2013 yılında hammadde ve mamul olarak 6 milyar dolara yakın direk ihracat yapıldığını sözlerine ekleyen Bakioğlu, sektörümüzün, yarı mamul ve hammadde sağladığı ihracatçı sektörler kanalı 6 milyar dolarlık dolaylı ihracat gerçekleştirmekte ve sonuçta ülke ekonomisine yılda 12 milyar dolarlık döviz girdisi sağlandığının bilgisini verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ