Bayer, plastik birimini ayırıyor

  Bayer, plastik birimini ayırıyor
   Poex

   Bayer AG yetkilileri 2015’in ikinci yarısında plastik birimi olan MaterialScience’ın halka arz yöntemiyle (IPO) hisselerinin satılacağını ya da şirketin ayrı bir birim haline getirilerek (spin-off ) yeni bir şirket kurulacağını duyurdu.

   Almanya’nın en büyük ilaç üreticisi Bayer, Leverkusen’deki genel merkezinde gerçekleştirdiği 2014 yılı finansal sonuçlar toplantısında geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 7.2 artırarak 42.2 milyar euro ile yeni bir satış rekoru yaptığını duyurdu. Şirketin Hollandalı CEO’su Dr. Marijn Dekkers ve şirketin küresel CFO’su Johannes Dietsch tarafından yapılan açıklamalarda şirketin vergi öncesi karının yüzde 11.6 artış yaşayarak 5.5 milyar euroya yükseldiği ve bunun belirtildi.

   165 milyon dolarlık satış Türkiye’den

   Bayer’in Türkiye’de 2014 yılında elde ettiği cironun 549 milyon dolar olduğu belirtilirken, bu rakamın yaklaşık yüzde 50’sinin ilaç grubundan, yüzde 20’sinin ekin bilimlerinden (CropScience), 164,7 milyon dolara denk gelen yüzde 30’luk payının ise plastik grubu (MaterialScience) tarafından elde edildiği belirtildi.

   Plastik birimini IPO veya spin-off’la ayırıp ilaca odaklanacak

   Bayer AG yetkilileri 2015’in ikinci yarısında plastik birimi olan MaterialScience’ın halka arz yöntemiyle (IPO) hisselerinin satılacağını ya da şirketin ayrı bir birim haline getirilerek (spin-off ), yeni bir şirket kurulacağını duyurdu. Bayer ilk kurulduğunda bir kimya şirketi olarak başlamasına rağmen, bugün gelirinin neredeyse yarısını ilaç biriminden kazanıyor. Şirketin CEO’su Marijn Dekkers “Hedefimiz iki küresel kuruluş yaratmak: Yaşam bilimlerinde küresel bir inovasyon şirketi olan Bayer ve polimer sektöründe lider bir oyuncu olarak plastik birimimiz MaterialScience” diye konuştu.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ