Dalgakıran: “Şu anda herkesin yatırım yaptığı mı düşünülüyor”

  Dalgakıran: “Şu anda herkesin yatırım yaptığı mı düşünülüyor”
   Poex

   Makina Federasyonu (MAKFED) Başkanı Adnan Dalgakıran, pek çok sektöre destek paketi açıklandığını, makine sektörüne destek gelmediğini söyledi. Solunum makinesi, yüksek teknolojili makineler üretelim denildiği bir ortamda makine sektörünün gözardı edildiğine dikkat çeken Dalgakıran “Makineciler olarak biz çok mu görünmeziz. Stratejik sektör ilan edilen makine sektörünün ilk akla gelen sektör olması gerekmez mi. 20 yıldır bunu anlatmaya çalışıyorum” dedi.

   Bloomberg HT’de Ali Çağatay’ın konuğu olan Adnan Dalgakıran, bugünlerde alınan kararların gelecekte bizi nasıl etkileyeceğine bakmak gerekliliğini ifade etti. Ekonomik küçülmenin tüm dünyada kendisini göstereceğini, bunun bazı ülkelerde yüzde 10, bazı ülkelerde yüzde 30 seviyelerinde olacağını vurgulayan Dalgakıran, “Bu badireden ekonomisi güçlü olanlar daha az zararla çıkacak. Çünkü dünyada kamunun kendi halkına ve işletmelerine ciddi desteği var. Ülkeler gayri safi milli hasılalarının yüzde 20’sini, yüzde 30’unu destek için ayırıyor. Bizim açıklanan destek paketimiz bunun yüzde 2’si seviyelerinde. Biz petrolü, doğalgazı olan bir ülke değiliz. Düşük karlı, yüksek borçlı işletmelere sahibiz. Önlemler paketinin henüz başındayız ve bunu doğru bir şekilde analiz etmemiz gerekiyor” dedi.

   “20 yıldır anlatamadım”

   Makina sektörünün önemini 20 yıldır anlatmaya çalıştığını ifade eden Dalgakıran sözleri şöyle sürdürdü; “Bugün koronavirüsle mücadele konusunda bilimi, teknolojiyi konuşuyoruz. Negatif basınç odaları ile ilgili makinalar, solunum cihazları, nedir bunlar; makinalar.. Hastanelerde amelliyathaneler vs. bunlar bizim sektörümüzle ilgili. Ben 20 yıldır anlatmaya çalışıyorum. Ne olur artık şunu anlayın. Bu ülke teknoloji üretmeli ve teknolojiyi üretmeye en yakın sektör makina sektörüdür. Makinecilerin sorununun olmadığı, şu anda herkesin çatır çatır yatırım yaptığı mı düşünülüyor. Bu zamanda bir destek alamayacaksa ne zaman alacak. Bu konuya eğilinmesi gerektiği ne zaman anlaşılacak?”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ