Enerji verimliliği yapan sanayiciye 5. bölge teşviği

Enerji verimliliği yapan sanayiciye 5. bölge teşviği
Poex

Enerji Verimliliği Derneği ülkemizde enerji tüketiminin yüzde 27’sinin yapıldığı sanayide enerji verimliliğini artırmak için düğmeye bastı. “Güçlü Sanayi Verimli Enerji” sloganıyla yola çıkılan “Enerji Verimli Sanayi” projesi, sanayi kuruluşlarında on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yaratmayı hedefliyor.

Enerji Verimliliği Derneği’nin “Güçlü Sanayi Verimli Enerji” sloganıyla yola çıktığı proje, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yaratmayı hedefliyor.

Enerji Verimliliği Derneği tarafından sanayicilerin en etkin verimlilik artışı sağlayabileceği 13 alanın belirlendiği proje kapsamında işletmelerin enerji tasarrufu açısından enerji verimliliğine odaklanmaları, işletmelerine uygun projeleri hayata geçirmeleri hedefleniyor. Bu alanlarda enerji verimliliği yatırımı yapan sanayiciler, bölgeye bakılmaksızın beşinci bölgeye verilen teşviklerden faydalandırılacak.

Ülke genelindeki tüm Organize Sanayi Bölgelerinde uygulamaya konulacak projede, Enerji Yönetim Merkezleri kurulacak ve bu merkezlerle ortaklaşa çalışılarak OSB’deki enerji tüketimiyle ilgili ön raporlar hazırlanacak.

Bu raporlar paralelinde, sanayi kuruluşlarına 13 verimlilik artırıcı proje uygulama alanıyla ilgili eğitimler verilecek ve bünyelerinde yapma kararı aldığı değişiklikler saptanacak. Kurulan Enerji Yönetim Merkezleri, sanayi kuruluşlarının gelişimlerini düzenli raporlarla takip edecek ve bölgesel toplantılarla aktarılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı proje tanıtım toplantısında Yıldız: “enerji verimliliği, kömür, petrol, doğalgaz, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sonra 6. yakıt olarak yerini almaktadır” dedi.

Enerji verimliliği yapan sanayicileri Hükümet, 5. bölge teşviklerinden faydalandıracak

Yıldız; konutlarda, sanayide, ulaştırmada, tarımda ve daha birçok alanda kaliteyi düşürmeden enerjiyi en etkin şekilde kullanmayı ve Türkiye için önemli kazanımlar sağlamayı hedeflediklerini belirterek Bugün başlattığımız proje kapsamında da hedefimiz; sanayicilerimizin enerji faturasını en az yüzde 30 azaltmak ve parasal olarak 10 yılda 65 milyar TL tasarruf etmek.” dedi. Sanayi sektöründe yapılacak olan enerji verimliliğini artırıcı projeler, yatırımın yapılacağı bölgeye bakılmaksızın, 5. bölgede sağlanan teşviklerden faydalandırılacğını ifade eden Yıldız, Ekonomi Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda işlemler yürütüleceğini ifade etti.

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ersoy Ulubaş: “Sanayicilerimiz, Enerjide Verim Artıcı Projeleri (EVAP) ülkemize 10 yılda 16.000 okul kazandıracak”

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ersoy Ulubaş, Enerjide Verim Artırıcı Proje (EVAP) uygulaması, yapılabilecek 13 alandaki iyileştirmelerle 10 yılda 65 milyar TL kazanç sağlanmasını hedeflendiğine dikkat çekti.

Tasarruf edilebileceğimiz enerji, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan üretebileceğimiz enerjiden daha fazla

Ülkemizdeki enerji açığına dikkat çeken Ulubaş, “2012 yılı birincil enerji tüketimimiz 120 milyon Ton Petrol Eşdeğerine (TEP) ulaşmış, toplam birincil enerji ihtiyacımızın ancak %28’i yerli kaynaklarımız ile karşılanabilmiştir. Enerji verimliliğinin iyileştirilmesiyle elde edilecek tasarrufun enerji değeri, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan üretebileceğimiz enerjiden daha fazla olduğunu da vurguladı.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: “Enerjideki yanlış kullanım ve aşırı tüketim ciddi bir sorun”

Enerji tedarikimizin güvenliği ve fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin, çevre üzerindeki etkisini daha fazla düşünmemiz gereken bir dönemde olduğumuzu belirten İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Halkın bilinç seviyesinde bir artış olmazsa, enerjideki yanlış kullanım ve aşırı tüketim ciddi bir sorun olarak karşımızda durmaya devam edecek. Toplumun tüm kesimleri, enerjinin üretim ve tüketim şeklini değiştirmeye başlamadığı takdirde telafisi mümkün olmayan bir çevre kriziyle karşı karşıya kalacağız.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ