Fransız Safic Alcan İnterplast’ın tamamını satın aldı

  Fransız Safic Alcan İnterplast’ın tamamını satın aldı
   Poex

   Merkezi Paris’te bulunan; Çin, Hindistan ve Amerika gibi 25’den fazla ülkede de ofisleri bulunan uluslararası kimyasal ürünleri dağıtımcısı, 2015’te 465 milyon Euro’luk dev ciroya sahip Fransız grup Safic-Alcan, Türk mühendislik plastikleri firması Interplast’ın hisselerinin tamamını satın aldı.

   2004 yılında kurulan Interplast’ın yüzde 51 oranındaki hissesini 2011’de alan Safic-Alcan; firmanın hızla artan karlılık ve yükselen iş performansının başarı grafiği nedeni ile 2018 yılında gerçekleştirmeyi planladığı geri kalan hisselerin satın alımını öne çekti. İnterplast’ın kurucularından Reha Gür, bu önemli satın almanın Türkiye plastik sektörü adına önemli bir kazanım olduğunu kaydetti. Gür, “Dünya ve ülkemizde yaşanan tüm olumsuz olaylara karşın, başarılı ve güvenilir işadamları sayesinde Türkiye, yabancı yatırımcıları ülkemize çekmeye devam edecektir. İnterplast, bunun başarılı bir örneğidir” dedi. 2004 yılında kurulan İnterplast’ın hisselerinin tamamı, yatırımların durma noktasına geldiği bu günlerde Fransız grup Safic-Alcan tarafından satın alındı.

   21 milyon Euro ciro ve yükselen başarı grafiği hisselerin tamamının alımını hızlandırdı!

   Kurulduğu tarihten bu yana istikrarlı bir şekilde karlılığını arttıran ve müthiş bir iş geliştirme performansı yakalayan İnterplast, “Mühendislik Plastikleri” alanında kompounder olarak faaliyet gösteren Eurotec’in; ürünlerini serbest bölgeden alamayanların, bu ürünlere ulaşabilmeleri için kurulan bir distribüsyon firmasıydı.

   Başta Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki 20’den fazla ülkeden 50’nin üzerinde tedarikçisi bulunan ve 2015’te 21 milyon Euro cirosu olan İnterplast’ın yüzde 51’lik hissesi, 2011 yılında Türkiye pazarına girmek isteyen Fransız Safic-Alcan firması tarafından satın alınmış; ancak yönetimde herhangi bir değişikliğe gidilmemişti.

   Interplast, Eurotec’in Türkiye distribütörü olarak devam edecek; ürün gamı genişleyecek!

   Safic-Alcan’ın İnterplast’ın tüm hisselerini satın alması ile ilgili yapılan anlaşmayı değerlendiren İnterplast Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Ronabar şunları kaydetti: “Safic-Alcan ile 2011 yılında aldığı yüzde 51’lik hisse dışındaki hisselerin yarısı olan yüzde 24,5 hisseyi 2016 yılında, geriye kalan hisseleri ise 2018 yılında alması üzerine anlaşmıştık. Ancak 2011 yılından bu yana Interplast, öylesine hızlı bir iş geliştirme performansı ve artan karlılık gösterdi ki… Bu müthiş başarı grafiği ile 2018 yılında ödeyeceği bedelin, 2016’ya göre çok daha yükseleceğini gören Safic-Alcan; elini çabuk tutmaya karar vererek tüm hisselerin satın alımını gerçekleştirdi. Tüm hisselerinin satışını gerçekleştirdiğimiz İnterplast, Eurotec’in Türkiye distribütörü olarak kalmaya devam edecek ve artık Eurotec ürünlerine ek olarak; kozmetik, kauçuk, boya ve kaplama alanlarında da satış yapacak.”

   İnterplast’ın %100 hissesini alan ve Safic-Alcan gruba bağlı Safican şirketinin CEO’su Martial Lecat da konuyla ilgili yaptığı açıklamada; İnterplast’ın termoplastik, kumaş, yapıştırıcı, kozmetik, kişisel bakım ve ilaç sektörlerinde inanılmaz bir distribüsyon itibarına ve son derece profesyonel bir ekibe sahip olduğunu söyledi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ