Geri dönüştürülebilen plastik yollar geliyor

  Geri dönüştürülebilen plastik yollar geliyor
   Poex

   Hollanda, asfalt ve betona alternatif olması beklenen geri dönüştürülebilir plastik yolları ilk kullanan ülke olacak.

   Rotterdam Belediyesi, plastik yolların test edilmesi için bir laboratuvar geliştirilmesini teklif etti. Şehir Meclisi Mühendislik Bürosu’nda görevli Jaap Peters, projeyle ilgili olarak; “Plastik yol projesine oldukça olumlu yaklaşıyoruz. Rotterdam deneylere ve yenilikçi adaptasyonların pratiğe dönüşmesine açık bir şehir.” dedi.

   VolkerWessels PlasticRoad olarak adlandırılan sistemin şu anda kağıt üzerinde bir fikirden ibaret olduğunu söyleyen KWS Infra firması yetkililerinden Rolf Mars, “Bir sonraki aşama bu yolu inşa edip, ıslak ve kaygan koşullarda güvenilirliğinden emin olmak olacak. Plastik endüstrisindeki üreticilerin yanı sıra üniversiteler, geri dönüşüm sektörü gibi alanlardan da bizimle işbirliği yapacak ortaklar arıyoruz.” dedi. Rotterdam’ın yenilikçi bir şehir olduğunu söyleyen Mars, “Rotterdam bu fikri benimsedi. Bu pilot projede çalışmaya çok istekliyiz.” dedi.

   Bu yolların bir başka yararı ise yolun altından geçen elektrik kablolarının ve altyapı boru hatlarının yer alabileceği kanallar bulunması. Fikrin şu anda sadece konsept olmasına rağmen geri dönüştürülmüş plastikten yapılan ilk yolun 3 yıl içinde tamamlanması umuluyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ