Geri dönüşüm teşvikine ihtiyaç var

  Geri dönüşüm teşvikine ihtiyaç var
   Poex

   Pandemi sürecinde tarım ile plastiğin öneminin kavrandığını dile getiren Güloğlu Plastik Genel Müdürü Gülçin Güloğlu, “Son dönemde ‘dünyayı ve çevreyi kirletiyor’ denerek plastiğe yönelik olumsuz bir bakış açısı geliştiriliyordu. Dünyayı kirleten plastik değil, insanlar” dedi.

   Geri dönüşümün çok yüksek olduğu bölgelerde plastiğin kullanımının arttığını dile getiren Güloğlu, “Plastik atık sürecini iyi yönetmemiz gereken bir dönemi yaşıyoruz. Önümüzdeki yılların en önemli sektör geri dönüşüm olacak. Geri dönüşüme yönelik çok ciddi teşvikler verilmeli” diye konuştu.

   Güloğlu Plastik olarak, aldıkları verimlilik önlemleri sayesinde plastikte yüzde 100 geri dönüşüm sağladıklarını kaydeden Güloğlu, “plastik, kıyafetlerimizden çalıştığımız masaya, bilgisayardan mutfak eşyalarına, kullandığımız otomobilden uçak parçalarına kadar yaşamın her alanında kullanılan ve tasarruf sağlayan bir materyal. Yerine koyabileceğimiz, mukayese edebileceğimiz daha ekonomik bir ürün olmadığı için kullanımı yaygınlaşıyor. Plastik sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise genelde KOBİ niteliğinde. Ar-Ge, geri dönüşüm gibi alanlara bütçe ayıramıyorlar” yorumunda bulundu.

   Güloğlu Plastik olarak uzun yıllardır geri dönüşüme yatırım yaptıklarını ve sıfır atıkla çalıştıklarını vurgulayan Güloğlu, “Kendi atıklarımızı yüzde 100 dönüştürüyoruz. Ayrıca müşterilerimizden gelen kullanılmayan, atıl kasaları topluyor onları da dönüştürüyor, yeni mamul olarak ekonomik döngüye kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

   Yeni yatırımla kapasite artacak

   Tire OSB’deki fabrikalarında makine ve ekipman yatırımının sürekli devam ettiğini ifade eden Gülçin Güloğlu, “Hatta 1 milyon TL’lik yatırımla aldığımız makinenin montajını pandeminin ilk günlerinde tamamlarken yatırım için yanlış bir zaman mı diye de düşündük. Ancak sonuçlar tam tersi oldu. Gıda sektörüne çalıştığımız için hiç durmadan çalışmaya devam ettik. Bu durum bizi yeni yatırıma yöneltti. Halen 15 bin metrekarede faaliyet gösteren fabrikamız ilave yatırımla 25 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 2020’de tamamlamayı hedeflediğimiz yatırımla kapasitemizi yüzde 35 oranında artıracağız, istihdam da yatırıma paralel en az yüzde 20 artacak” diye konuştu.

   Kaynak: Dünya

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ