Gür: Küresel rekabette etkin olmanın ilk yolu tanıtımdır

  Gür: Küresel rekabette etkin olmanın ilk yolu tanıtımdır
   Poex

   Tanıtım gruplarının faaliyetleri konusunda tartışmalar sürerken bir açıklama da PAGDER’den geldi. Tanıtım gruplarının yapacağı doğru ve etkin çalışmaların sektörel bazda artacak ihracatta elde edilen sermayenin yüksek katma değerli ürünlere geçiş, inovasyon, Ar-Ge, Ür-Ge ile plastik sektörünün top yekün gelişiminin sağlanabileceğini ifade eden PAGDER Başkanı Reha Gür; “Plastik Tanıtım Grubu’nun yapısal sorunlara çözüm için de kaynak yaratabileceği neden düşünülemiyor, kim neden çekiniyor!” dedi.

   Türkiye plastik sektörünün gözünü diktiği Avrupa zirvesindeki hedefine ulaşmak için yurt dışında yoğun ve odaklı bir tanıtım-pazarlama yapılması amacıyla kurulan Plastik Tanıtım Grubu’nun da yer aldığı sektörel tanıtım grupları ile ilgili tebliğ değişikliğine karşı sanayiciler sesini yükseltmeye devam ediyor.

   Türkiye’nin ilk sivil toplum örgütlerinden olan plastik sanayicilerinin etkin temsilcisi Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Reha Gür, sektörel ve ürün ihtiyaç analizlerinin doğru yapılarak etkin pazarlama-tanıtım stratejileri oluşturan; tanıtım bütçesine katkı sağlayan sektör ve tüm alt kırılımların adil tanıtımlarının yapıldığı yapıları PAGDER olarak desteklediklerini ifade etti. Türkiye plastik sektörünün dış pazarlarda yapılan doğru tanıtımları-pazarlama faaliyetlerini son derece faydalı bularak desteklediklerini vurgulayan Gür; doğru projeler üreten, etkin tanıtım ve pazarlama yapan sektörel tanıtım gruplarının varlığının güçlendirilerek, sayılarının artarak devam etmesi gerektiği inancını paylaştı. Gür ayrıca, tanıtım gruplarının yaptığı çalışmaların da katkısıyla bazı sektörlerde ihracatta yüzde 200’lerin üstünde artışlar olduğu gerçeğine dikkat çekti.

   Gür açıklamasında, “Şüphesiz ki, ihracat olanakları oldukça kısıtlı olan, katma değer yaratmayan, içinde bir inovatif yön bulunmayan, sadece hacim olarak varlığı görünen, üreticisine dahi yeterince katma değer yaratamayan ürünlerin de farklı değerlendirilip o ürün gruplarının karlılığının artırılması adına neler yapılabileceği iyi analiz edilerek konunun üzerine profesyonelce gidilmeli” dedi.

   4 ay önce doğmuş bir yapıyı hemen boğmaya çalışmamalı!

   PAGDER Başkanı Reha Gür; Türk üretimi plastiği kalitesi ve sağlıklı yönlerini öne çıkararak bilinirliğini artıran dünyaya pazarlayan projeleri hayata geçiren Plastik Tanıtım Grubu’nun çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan, plastik sektörünün topyekün gelişimi, dış ticarette fırsatların yaratılması, ülkemizde üretilen kaliteli plastiğin dünyada bilinirliğinin artırılması amacı ile kurulduğunu belirtti.

   Gür;  “Dış pazarlarda var olmanın ilk ve etkin yolunun daha iyi bir tanıtım ve pazarlama olduğu gerçeği ışığında bu karşı çıkmalar kişisel çıkar ve menfaat çatışmalarından mı kaynaklanıyor, diye detaylı bakmak lazım” dedi.

   “Bir yerde bir yanlış olursa tabii ki düzeltilmesi için hep beraber adımlar da atarız. Ancak, henüz bu yılın Mayıs ayında doğmuş bir yapıyı hemen boğmaya çalışmak neden!” diyen Gür, “Türkiye plastik sektörünü yüksek katma değerli ürünlere taşımak ve bu gelişimi tanıtmayı amaçlayarak dış ticarette potansiyelimizi göstermek hedefi ile oluşturulmuş olan Plastik Tanıtım Grubu’na karşı çıkışın, bindikleri dalı kesmeye çalışanların nedenlerinin çok iyi analiz edilmesi gerekir. Tanıtım gruplarının yapacağı doğru ve etkin çalışmalar sonucunda; sektörel bazda artacak ihracatta elde edilen sermayenin yüksek katma değerli ürünlere geçiş, inovasyon, Ar-Ge, Ür-Ge ile sektörümüzün top yekün gelişimini sağlayabileceği, yapısal sorunlara çözüm için de kaynak yaratabileceği neden düşünülemiyor, kim neden çekiniyor!” dedi.

   Kısa vadeli söylemlerle sektörün tamamına yansıyacak zararların yolunu açmamak gerekir!

   Şu andaki durumu, yeni bir ürünü onaylamaya korkan Ar-Ge yöneticisinin durumuna benzeten Reha Gür, “Böyle bir durumda hiçbir onay vermezseniz hiçbir adım atmazsınız; hiçbir risk almadığınız için de sorun da yaşamazsınız. Ama firmanız da atılım yapamaz ve zaman içinde rekabete dayanamaz. Bu işler, krizde şirket yönetmeye benzer. Maalesef acemice usta-çırak yaklaşımlarıyla, uzun vadeli öngörüyle değil, kısa vadeli yaklaşımlarla, bugün popülarite kazanma heyecanıyla söylem geliştirenler, ülke ve sektörün geleceğine dair önemli konuları hiçbir kıyaslama yapmadan, analiz etmeden kamuoyuyla paylaşarak sektörün tümüne yansıyacak önemli zararların yolunu açmaktadırlar. Tanıtım, her sektör için hayati bir gerekliliktir. Verimliliği, sürdürülebilir büyümeyi artırmak için katma değerli, yenilikçi ürün sunmanın yanı sıra etkin pazarlama ve tanıtım yapmak hem birim maliyetleri azaltır hem de pazarınızı büyütür.  Ama krizde de paniğe kapılanlar, ilk önce pazarlama, tanıtım, reklam gibi en kritik konulardaki bütçeleri kısar; fayda-maliyet analizine, ne getirip, ne götüreceğine bakmazlar. Doğrusu bu mudur peki! Bir milyon dolarlık ihracattan yapılacak toplam kesinti 500 dolar iken, yurtdışında herhangi bir plastik dergisine verilecek tek sayfa reklam bedelinin 1.500 dolardan çok daha fazla olduğu dikkate alındığında; Plastik Tanıtım Grubu’na yönelik saldırının hedefinin farklı olduğunun apaçık ortadadır. Bugün yaygara kopartanların da Plastik Tanıtım Grubu’nun kendi alt sektörü özelinde kurulması için yazılı talepleri hala köşede duruyor. Tüm bunların ardını iyi okumak lazım” dedi.

   Plastik sektörüne fayda getirecek doğru çalışmaları, adımları daima destekleyeceklerini ifade eden Gür, “Bu konularda dün nasıl savaşıyorsak bugün de bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ