İhracata güç katacak ambalaj tasarımları ödüllendirildi

  İhracata güç katacak ambalaj tasarımları ödüllendirildi
   Poex

   Türk kahvesi ile birlikte cezvesini de alsak, kahvenin yanındaki lokum özel ambalajı sayesinde hep tazecik kalsa, sebze ve meyveler kolayca yıkayıp saklayabileceğimiz bir ambalajda sunulsa… Tasarımcılar ‘ambalaj’ deyip geçmediler ve hayatımızı kolaylaştıracak, yaratıcı fikirler geliştirdiler. 16 milyar dolarlık büyüklüğü ile Avrupa üçüncüsü olan Türk ambalaj sektörü, tasarıma yatırım yaparak 2023’teki 30 milyar dolarlık büyüklük ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacak.

   Ambalaj sektörünün geleceğini tasarımda gören ihracatçılar, 1. Plastik ve Metal Ambalaj Tasarım Yarışması ile yaratıcı fikirleri destekliyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) koordinatörlüğü ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) işbirliği ile bu yıl ilk kez gerçekleştirilen yarışmanın ödülleri Dış Ticaret Kompleksi’nde yapılan törenle verildi.

   Profesyonel ve Öğrenci ana kategorilerinde; Plastik Ambalaj Profesyonel ve Plastik Ambalaj Öğrenci, Metal Ambalaj Profesyonel ve Metal Ambalaj Öğrenci olmak üzere 4 kategoride 16 proje ödül almaya hak kazandı. Profesyonel kategorisinde birinci gelen tasarımın sahibi 15 bin TL, ikinci 10 bin TL, üçüncü 7 bin ve mansiyon 4 bin TL; öğrenci kategorisinde ise birinci tasarım 7 bin TL, ikinci tasarım 5 bin TL, üçüncü tasarım 3 bin TL ve mansiyon 2 bin TL ile ödüllendirildi.

   Ödül törenine; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Rıdvan Mertöz katıldı.

   Törende konuşan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ilk yıl olmasına rağmen ihracatçıların ve tasarımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirterek, yarışmada sunulan ürünlerin katma değer yaratacağını ve ihracat pazarlarında firmalara avantaj sağlayacağını ifade etti. Akyüz sözlerine şöyle devam etti: “Ambalajı estetik, lojistik, ergonomik ve ekonomik yönlerden ele alacak özgün ve yenilikçi tasarımların ortaya çıkartılması hedefiyle yola çıktık. Ambalaj sektörü geçtiğimiz yıl 3.6 milyar dolarlık ihracat elde etti. Sektör büyüklüğü ise 16 milyar dolara ulaşmış durumda. Plastik ve Metal Ambalaj Tasarım Yarışması’nın sektöre önemli kazançlar sağlayacağına inanıyoruz.”

   Tören öncesinde, “Ambalaj Tasarımı ve Endüstriyel Tasarım İlişkisi” , “Ambalajda Grafik Tasarım Dili ve Türkiye’de Ambalaj Tasarımı” ve “Ambalaj Tasarımında Geleceğin Trendleri” konularında da konferans düzenledi.

   İşte plastik ambalaj alanında ödül alan proje sahipleri…

   Plastik Ambalaj Profesyonel Kategorisi:

   Birincilik Ödülü: Duckling Bebek Şampuanı Ambalajı / Merve Bayram

   İkincilik Ödülü: Tane / Gökçen Konka

   Üçüncülük Ödülü:  Cassette Şeffaf Bant Ambalajı  / Ceren Demirağaç

   Mansiyon:  Snacking / Fatih Kurtcan

   Plastik Ambalaj Öğrenci Kategorisi:

   Birincilik Ödülü:  Bas & Sula / Mehmet Berberoğlu

   İkincilik Ödülü:  Magnify / Tuğkan Kurtuluş

   Üçüncülük Ödülü: Kedimi / Arzu Arukaslan

   Mansiyon: Exa /  Elif Kadayıf, Yaprak Deniz Kurt, Mustafa Eray Özdil

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ