İhracatı AB ülkeleri ayakta tutuyor

  İhracatı AB ülkeleri ayakta tutuyor
   Poex

   Türkiye genelinde ihracat Nisan ayında da gerilemeye devam etti. Kimya sektörünün önemli ihracat pazarlarına hâkim olan olumsuz hava, sektörün Nisan ayı ihracat rakamlarına da yansıdı.

   Kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 14,75 azalarak 1 milyar 233 milyon dolara geriledi. Kimyevi maddeler sektörü altında değerlendirilen plastikler ve mamulleri ile yüzde 1,89 azalarak 435 milyon dolar olarak gerçekleşti.

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre Nisan ayında kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 7,29 azalış ile 1 milyon 525 bin ton, değerde ise yüzde 14,75 düşüşle 1 milyar 233 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz ay kimyanın en çok ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla; Almanya, Irak, Mısır, Singapur, Hollanda, İngiltere, İran, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya oldu. Nisan ayında Singapur’a yapılan ihracattaki yüzde 362’lik artış dikkat çekti.

   Nisan’da en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 10 ülkenin yarısını AB ülkelerinin oluşturduğu görülürken, AB ülkeleri 464 milyon 845 bin dolarlık ihracat ve yüzde 38’lik pay ile sektöre gelecek aylar için umut verdi. Hollanda’ya yapılan ihracat yüzde 95,68 ve İngiltere’ye yapılan ihracat yüzde 44,45 oranında artış gösterdi. Kimya sektörünün en önemli hedef pazarlarından biri olan ABD’ye yapılan ihracat Nisan ayında yüzde 11,22 arttı ve ülkeyi en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında 9’uncu sıraya yükseltti. Geçtiğimiz ay plastikten organik kimyasallara, minerallerden eczacılık ürünlerine kadar pek çok alt sektörde ABD’ye 37 milyon 274 bin dolarlık ihracat yapıldı.

   Ocak-Nisan dönemindeki kimya ihracatının toplamı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 1 artışla 5 milyon 810 bin ton; değerde yüzde 11,65 düşüşle 4 milyar 571 milyon dolar oldu. Bu dönemde en çok ihracat yapılan ülkeler; Almanya, Mısır, Irak, İtalya, Hollanda, İran, Suudi Arabistan, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yunanistan olarak sıralandı.

   Sektörün Nisan ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Türkiye genelinde ihracattaki gerileme eğilimi sektörümüzde de görülüyor. Irak, Suriye gibi sadece ihracat değil nakliyemizde de önemli rol oynayan ülkelerde bir türlü normalleşmenin sağlanamaması bu yıl da maalesef ihracatçılarımızı zorluyor. Bununla birlikte emtia ve petrol fiyatlarındaki düşüşün olumsuz etkilerini de görmeye devam ediyoruz. Tabii ki bunlar bizim çalışmalarımızın ve hedeflerimizin önünde engel değil. Tüm zorluklara rağmen ihracatımızı yukarıya taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyada yaygın üretilen ürünlerden yaptığımız ihracat yerine odağımıza daha spesifik ürünleri koyarak katma değeri yükseltmenin yollarına bakıyoruz” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ