Kimpur, İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü aldı

  Kimpur, İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü aldı
   Poex

   Sürdürülebilir üretimde karbon yönetiminin yerini anlamak, iklim dirençli sanayi için yapılması gerekenleri öğrenmek, enerji ve atık sektörlerinin iklim dirençli Türkiye için önemini anlamak gibi amaçlarla bu yıl 8’incisi düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), ‘İklim Dirençli Sanayi ve Güçlü Türkiye’ başlığında gerçekleştirildi. Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistemleri üreticisi Kimpur, “Enerjimiz Güneş, Geleceğimiz Sürdürülebilir” isimli projesiyle de Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü.

   Kimpur, sürdürülebilirlik çalışmaları ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma misyonuyla öne çıkan bir kuruluş olarak, VIII. İstanbul Karbon Zirvesi’nde yerini aldı ve zirveye poliüretan sektöründen katılım sağlayan tek firma olarak ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi gördü. Zirvede, karbon emisyonlarının azaltılması ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçişin desteklenmesi gibi konular masaya yatırıldı. Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, Karbon Yönetimi ve Endüstri oturumunda konuşma gerçekleştirerek şirketin sürdürülebilirlik çalışmalarından bahsetti.

   ‘Sürdürülebilir bir gelecek için değerler yaratıyoruz’

   Kimpur CEO’su Cavidan Karaca katıldığı oturumda, İstanbul Karbon Zirvesi’nin, sürdürülebilirlik, karbon enerjisi ve çevre konularında uzmanları bir araya getirerek geleceğe yönelik önemli tartışmaları mümkün kılan bir platform olduğuna dikkat çekti. Kimpur olarak çevresel ve toplumsal anlamda değer yaratmadan sürdürülebilir büyümenin mümkün olamayacağına inandıklarını belirten Karaca, ‘’Bu yıl 40 yıllık deneyimimizi kutluyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarımız, çevresel etkimizi minimize etmeyi hedefleyerek sıfır atık, emisyon yönetimi, enerji verimliliği, su tasarrufu ve geri dönüşüm gibi projeleri kapsamaktadır. Ayrıca, topluma ve çevreye fayda sağlayan sosyal sorumluluk projeleriyle de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımızla sektördeki lider konumumuzu koruyor, sürdürülebilirlik çalışmalarımızla da sektörümüze öncülük ediyoruz. Ar-Ge merkezimizdeki tüm projelerimizi sürdürülebilirlik esaslarına uygun şekilde ele alıyor ve ürün yaşam döngümüzde doğaya ve döngüsel ekonomiye katkı sağlayacak çözümler geliştiriyoruz.

   2020 yılında enerji tasarrufunda %11,58 ve 2021 yılında %7,06 başarı elde ettik. 2022 yılında üretim miktarımız bir önceki yıla göre %23 arttı, ancak karbon emisyon miktarımız sadece %5,1 arttı. Bu da bir önceki yıla göre %14 karbon salınımını engellediğimizi gösteriyor. Yakında faaliyete geçecek olan Düzce tesisimize yapacağımız güneş enerjisi yatırımı ile gelecekte elektrik tüketimimizin %55’ini yenilenebilir enerjiden karşılamayı ve 679 ton karbondioksit salımını azaltmayı hedefliyoruz. Daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.’’ dedi.

   Çevre Dostu Kimpur’a Sürdürülebilirlik Ödülü

   Kimpur’un çevre dostu yaklaşımı ve sürdürülebilirlik çalışmaları Düşük Karbon Kahramanı ödülüyle taçlandırıldı. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma vizyonuyla hareket eden Kimpur, ‘Enerjimiz Güneş, Geleceğimiz Sürdürülebilir’ olarak adlandırdığı, Gebze tesisindeki GES yatırımı ile faaliyetleri için gereken enerjinin yaklaşık %20’sini temiz enerjiden elde etmeyi ve 200-250 ton/yıl karbon salımını azaltmayı hedeflediği projesi ile VIII. İstanbul Karbon Zirvesi’nde gerçekleşen ödül töreninde Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ