Kimyevi maddeler sektörü üst üste üçüncü kez ihracat lideri

  Kimyevi maddeler sektörü üst üste üçüncü kez ihracat lideri
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü mayıs ayında 2,8 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Sektör mayıs ayında üst üste üçüncü kez ihracat lideri olurken ilk 5 aylık dönemde gerçekleştirdiği 13,6 milyar dolar ihracat ile liderliğini korumaya devam ediyor.

   Mart ayında lider sektör konumuna yükselen kimya sektörü, nisan ayından sonra mayıs ayında da en çok ihracat yapan sektör olarak üst üste üçüncü defa birinci oldu. Sektörün ihracatı, mayıs ayında geçen yıla kıyasla yüzde 30,7 artarken, ilk beş aylık dönemde yapılan toplam ihracat ise yüzde 41,7 artarak 13,6 milyar doları aştı. 

   Kimya sektörünün mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörü olarak istikrarlı bir şekilde ihracatımızı artırmaya ve ihracat liderliğimizi korumaya devam ediyoruz. Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz 2,8 milyar dolarlık ihracat ile üst üste üçüncü defa en çok ihracat yapan birinci sektör olduk. İlk beş aylık dönemde ise sektör ihracatımız 13,6 milyar doları aştı. Sektörümüzü üçüncü kez birinciliğe taşıyan tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ediyor ve gurur duyuyorum. İKMİB olarak, pandemi etkilerinden sıyrılmaya çalıştığımız bu yıl, fuar milli katılımları, alım ve ticaret heyetleri gibi tüm faaliyetlerimize daha fazla ağırlık verdik. Son olarak, 23-24 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul’da Pakistan Özel Nitelikli Alım Heyeti’ni, 25 ve 26 Mayıs 2022 tarihlerinde Cosmetics & Home Care Ingredients (CHCI) Fuarı Alım Heyeti’ni ve 26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde İDEX fuarı ile eş zamanlı Alım Heyeti programımızı gerçekleştirdik. Bununla birlikte önümüzdeki dönem ihracatımızı aynı şekilde sürdürebilmemiz için özellikle de KOBİ’lerimize yönelik uzun vadeli ve düşük faizli kredi ve teşviklere ihtiyacımız var. Küresel olarak enflasyonun yüksek seyrettiği, Rusya-Ukrayna krizi dolayısıyla hızla artmaya devam eden emtia, enerji ve gıda fiyatları ile hammadde fiyat artışlarının olduğu, ürün tedarik etmenin zorlaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Dolayısıyla bu olumsuzlukları bertaraf edebilmek ve hedeflerimizi yakalamak hatta aşmak için desteklerin artmasını bekliyoruz. Türk kimya sektörü olarak ülke ekonomimize sağladığımız katkıyı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

   Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülke Güney Afrika oldu

   Güney Afrika, Mayıs ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Mayıs ayında Güney Afrika’yı takip eden ilk onda yer alan diğer ülkeler ise Romanya, Lübnan, Belçika, İtalya, ABD, İspanya, Mısır, Almanya ve Irak oldu. Mayıs ayında ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 517,30 ile Güney Afrika’da oldu.

   Mayıs ayında Güney Afrika’ya yapılan kimya ihracatı 205 milyon 839 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 517,30 arttı. Mayıs ayında Güney Afrika’ya en çok ihraç edilen ilk beş ürün grubu sırasıyla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “kauçuk, kauçuk eşya”, “anorganik kimyasallar” ve “boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları” oldu.  

   2022 yılı Ocak-Mayıs döneminde en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla Hollanda, İtalya, ABD, Romanya, Lübnan, Almanya, İspanya, Güney Afrika, Irak ve Belçika olarak ilk onda yer aldı.

   Mayıs ayında en çok “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler” ihracatı gerçekleştirildi

   Mayıs ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ihracatı, 1 milyar 20 milyon 787 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 795 milyon 651 bin dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 239 milyon 301 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. ‘Anorganik kimyasallar’ı takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘organik kimyasallar’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’ ve ‘gübreler’ oldu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ