KKDF kalktı, sanayide yatırımların önü açıldı

  KKDF kalktı, sanayide yatırımların önü açıldı
   Poex

   Yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranını yüzde 6’dan yüzde 0 (Sıfır)’a indiren Bakanlar Kurulu Kararı 10 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece sanayiciler yıllık 1 milyar lira civarında bir finansman yükünden kurtulmuş oldu.

   Yatırımların önünü açmak amacıyla gerçekleştirilen düzenleme yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) oranını yüzde 6’dan yüzde 0’a indirdi.

   Maliye Bakanlığı, 2015 yılı bütçesinde vadeli ithalattan KKDF vergisini 500 milyon TL olarak öngörmüştü. KKDF ödememek için peşin ithalat yoluna giden sanayiciler bankalardan kredi kullanıyordu. Kredi maliyetleri de ortadan kalkacak olan sanayiciler yıllık 1 milyar lira civarında bir finansman yükünden kurtulmuş oldu. Bakanlar Kurulu’nun yüzde 0’a indirdiği yüzde 6’lık KKDF oranı 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile konulmuştu.

   Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, sanayide çarkların daha hızlı dönmesini ve bunun sonucunda Türk ihracatçısının daha rekabetçi bir ortama kavuşmasını sağlayan değişikliği doğru bir adım olarak gördüklerini ifade ederek Türk sanayicisinin ve ihracatçısının rekabet gücünü azaltan tüm yüklerden kurtulmasını istiyoruz, elektrik fiyatlarındaki yüzde 2 TRT payının da aynı şekilde kaldırılması gerekiyor açıklamasında bulundu.

   PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı açıklamada; “Ana hammaddelerimiz olan 39. Fasıldaki plastik hammaddeler bu karardan faydalanacak ve vadeli ithalatta KKDF oranı % 0 olacaktır. Bu sayede yurtdışından ithal edilen hammaddelerimizi KKDF ödemeden vadeli ithal edebileceğiz. dedi

   İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan bu konuda kamuoyuna bir açıklama yaparak “KKDF’nin, birçok üründe sıfırlanmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu uygulama ile sanayimizin rekabet gücü artacaktır” dedi. Bahçıvan, “İstanbul Sanayi Odası olarak, her türlü platformda dile getirdiğimiz ve mücadelesini verdiğimiz KKDF uygulamasının kaldırılmış olması kararı, sanayi sektörümüzün uzun zamandan beri beklemesi ve somut bir adım olması açısından da çok değerli bir karardır.” açıklamasında bulundu.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ