PAGDER’den Şişecama tepki

  PAGDER’den Şişecama tepki
   Poex

   Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği, Isıcam Konfor’un televizyonda yayınladığı “Yeşil Test”ine tepki gösterdi. PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

   PAGDER (Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği), Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. tarafından kurulan ve Şişecam Topluluğu içinde, düz cam alanındaki faaliyet gösteren Trakya Cam Sanayii A.Ş.’nin Isıcam Konfor markasının TV’de yayına soktuğu ve gerçeği yansıtmayan ”Doğalgaz, geri dönüşümü mümkün olmayan plastik şişelerin üretiminde kullanılmaktadır“ ifadesini kullandığı tanıtım spotunun kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve haksız rekabete yol açtığı ile ilgili bir açıklama yaptı.

   PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, “Alternatif malzeme üreticilerinin pazar kaybetme kaygısı ile her gün artan ölçüde ve bilimselliğe dayanmayan, etik dışı iddialarla plastiğe saldırması ve plastikle ilgili kamu algısının olumsuzlaştırılmasına, hem sektör hem de ülke yönetimi yetkililerimizin, ilgili bakanlığımızın ülke gelişimi ve ekonomisi için kazandırmaya çalıştığı geri dönüşüm bilincinin oluşturulmasını zorlaştırmaya yol açmaktadır. Tüm dünyada geri dönüşüm özendirilirken, tüm sektörler tarafından bilinçlendirilme çalışmaları yapılırken Isıcam’ın gerçeği yansıtmayan bu ifadesi, kamuoyundaki yanlış algıyı artıracak, yüzde 100 geri dönüştürülebilen plastiğin geri dönüşüm çalışmalarını, geri dönüşüm bilincinin oluşumunu önemli ölçüde sekteye uğratarak ülke ekonomisine zarar verecektir” dedi.

   Hüseyin Semerci yaptığı açıklamada, Isıcam Konfor’un “Yeşil Test” başlığı altında, tamamen yanlış, gerçeği çarpıtarak hazırlanmış olan TV tanıtım spotundaki “Doğalgaz, geri dönüşümü mümkün olmayan plastik şişelerin üretiminde kullanılmaktadır” cümlesini, Türkiye plastik sektörü adına şiddetle kınadıklarının altını çizdi.

   Hüseyin Semerci ,“Plastik ile ilgili yanlış-olumsuz algıların, şehir efsaneleri dışında doğru bir bilgi araştırmasına girmekten çeşitli nedenlerle yoksun herhangi bir kişiyi etkilemesi -bir nebzede olsa- olağan kabul edilebilir. Ancak her türlü araştırma gücüne sahip, üstelik doğru bilginin kendilerinde bulunduğuna emin olduğumuz Türkiye Şişe ve Cam A.Ş. gibi bir grubun markasının, plastik şişelerin de diğer tüm plastik malzemeler gibi yüzde 100 geri dönüştürülebildiği gerçeğini rekabet adına “plastik şişelerin geri dönüşümü mümkün değil” gibi net bir ifadeyle çarpıtmasını, haksızlık etmesini etik dışı buluyoruz. Bu tarz yanlış bilgilendirmelerin devam etmesi durumunda hukuki süreci takip edeceğiz” dedi.

   Semerci, “Tıptan eczacılık, kozmetik, ilaç sanayine, inşaata, teknik parçalara, tekstilden sportif eşyalara, otomotive kadar çok sayıda sanayi kolunda plastiğin kullanılması ve kullanımının giderek artması, alternatif malzeme üreticilerinin pazar kaybetme kaygısı ile her gün artan ölçüde ve bilimselliğe dayanmayan iddialarla plastiğe saldırması ve plastikle ilgili kamu algısının olumsuzlaştırılmasına neden olmaktadır. Halbuki plastikler üretim, kullanım ve geri dönüşüm safhalarında en çevreci malzemelerdir. Sağlam, dayanıklı, bakım gerektirmeyen, olağanüstü izolasyona sahip, korozyona dayanıklı olan plastik ürünler, pencere ve kapı profillerinden pis ve temiz su borularına, izolasyondan iç döşemelere, su depolarından çatı ve cephe kaplamalarına kadar birçok uygulama için üretiliyor ve yaygın olarak kullanılıyor. Isıcam Konfor’a şunu sormak lazım: Pencere camlarınızın takıldığı malzeme nedir?!”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ