Gema
plastonline

PAGEV, deniz atıkları ile mücadele konusunda çalışacak

PAGEV, deniz atıkları ile mücadele konusunda çalışacak
Poex

Global Plastik Birliği (Global Plastics Alliance – GPA) temsilcileri, 13-15 Aralık tarihleri ​​arasında Malezya Plastik Sanayi Derneği’nin ev sahipliğinde bir araya geldi. Organizasyonda Türkiye’yi temsil eden PAGEV, deniz atıkları konusunda mücadele etmek için oluşturulan beyannameye de imza attı.

Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 52 ülkenin temsil edildiği Global Plastik Birliği’ne daimi üye olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ile birlikte Global Eylem Planı Takımı’na Türkiye adına seçildiklerini belirtirken küresel plastik sektörünü Birleşmiş Milletler’de temsil etmek için ortak ülke politikaları oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.

Dünyadaki plastik üreticilerinin, enerji ve kaynak verimli malzemelerin sürdürülebilirliğini daha da artırmak adına plastikleri üretmeye ve kullanmaya devam edeceklerini açıklayan Asya Plastik Forumu Genel Sekreteri Callum Chen, “Global Plastik Birliği’nin devam eden büyümesi, plastik endüstrinin daha sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için çözümler sunmaya kararlı olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Deniz atıkları konusunda görüşlerini paylaşan Plastics Europe İcra Direktörü Karl Foerster, sürdürülebilirliğin geliştirilmesi için etkili çözümlerin ve stratejilerin hızla tespit edilmesi gerekliliğine dikkat çekerek, “Deniz atıkları yaratıcı düşünce ve bütünsel bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir sorun ve bunun tek bir çözümü olmayacaktır” dedi.

Dünyanın dört bir yanından 70 plastik meslek örgütü tarafından imzalanan bildiri deniz atıkları konusunda altı konu başlığında çözümler geliştirecek. Küresel beyannamenin altı odak noktası kamu-özel sektör ortaklığında politikalar oluşturma, araştırma, bilimsel temelli politikalar oluşturmak, atık yönetimi konusunda farkındalık oluşturma, geri dönüşüm ve enerji kazanımı ve malzeme tasarrufu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ