Petkim, ihracat pazarlarından çekildi

  Petkim, ihracat pazarlarından çekildi
   Poex

   SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, Petkim ve STAR Rafineri açısından 2020 yılını değerlendirerek, 2021 yılı hedeflerini anlattı. Pandemi sürecinde ihracatı azalttıklarını, yerli piyasaya öncelik verdiklerini kaydeden Mammadov, pandemi devam ettiği sürece politikalarının bu yönde olacağını vurguladı. Mammadov, küresel tedarik zincirinin büyük kesintiye uğradığı ve hammadde bulmanın zorlaştığı bir dönemde, salgında kesintisiz üretim yaptıklarını söyledi.

   “İhracat liderliğini bilerek kaybettik”

   2020 yılında Petkim’in ihracatının düştüğünü ifade eden Anar Mammadov, “Petkim, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları etkinliğinde ilk sırada yer alırdı. Bu sene bunu bilerek kaybettik. Türkiye’nin ihtiyacını daha fazla karşılamak için böyle bir adım attık. İhracatı azalttık ve yerli piyasaya öncelik verdik. Bu dönem devam ettiği sürece de bu bizim politikamız olacak.” diye konuştu.

   Petkim’in fiyatlarının yüksek olduğuna dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Mammadov, “Dünya genelinde petrokimya fiyatlarında ciddi yükselme var. Pandemide petrokimya üreten tesislerin önemli bir kısmı büyük zararlar yaşadı. Bu nedenle üretimlerini azalttı. Üretimi durduran şirketler oldu. Arz eksikliği oluştu. Bu nedenlerden dolayı petrokimya fiyatları dünya genelinde yükseldi. Ancak Petkim’in fiyatları Avrupa satış fiyatlarının altında” dedi.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ