Petkim, karını yüzde 232 artırdı

Petkim, karını yüzde 232 artırdı
Poex

Petkim Petrokimya Holding A.Ş., 2013’ü 270 milyon TL brüt, 49 milyon TL net kar ile tamamladı. Şirketin net satış rakamı 4 milyar 159 milyon TL’yi bulurken, 2012’ye göre brüt kar artışı yüzde 232’ye dayandı.

Toplam 38 ülkeye 816 milyon dolar ihracat yapan Petkim’in kapasite kullanım oranı da yüzde 81,4 oldu. Genel Müdür Saadettin Korkut, talepte daralmanın net satışlarda karşılığının olduğunu ifade etti.

Korkut, Türk lirasının ABD Doları ve Euro karşısında değer kaybının olumsuz etkisine rağmen kar marjlarının arttığını belirtti. Kar adına dördüncü çeyrekte iyi bir trend yakalandığını vurgulayan Korkut, ‘Net satış ve sektörde yerimizden çok kar üretmeye odaklandık. Her birimde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek karlılığı devamlı kılmayı planlıyoruz. Etkin bütçeleme ile satışta da verimlilik ön plana çıkıyor.’ dedi.

Petkim’de 2013’te kapasite kullanım oranında yüzde 1,6 gibi daralma olduğuna işaret eden Korkut, bu durumun ilgi görmeyen ürünlerden kaçınılmasından; satışı artan ürünlere ağırlık verilmesinden kaynaklandığını dile getirdi. Sadettin Korkut, kapasite ve verimlilik artışı için geçen sene 112 milyon ABD Doları yatırım yapıldığını bildirdi. Etilen ve PTA fabrikalarında kapasite artışının 2014’te tamamlanacağını duyurdu.

Kur artışının talepte oynamalara neden olduğunu anlatan Sadettin Korkut, şunları kaydetti:

‘Petrokimyada nafta ve doğalgaz yani temel hammadde fiyatlarımız çok arttı. Kurda dalgalanma ile bu durum üretim maliyetlerinin artmasına yol açtı. Kimya sektörü ise son çeyrekte olumlu bir döneme tanık oldu. Talep ve fiyatların seyri güçlü oldu. Kırılganlıklar yerli üretimin gücünü ve önemini bir defa daha ortaya koydu. Ekonomik ve sosyal alanda ilerlemelere aşırı duyarlı olan petrokimya sektörü yeniden yapılanmasını 2013’te de başarıyla devam ettirdi.’

2014 öngörülerini paylaşan Petkim Genel Müdürü Korkut, ‘Bu sene petrokimya için uluslararası piyasalar iyi görünüyor. Buna bağlı olarak biz de ihracat bölgelerini ve ihracat tutarını artıracağız. İç piyasada daha kırılgan, döviz duyarlılığının öne çıkacağı bir sene bekliyoruz. İç piyasada kırılganlık yerli üretici olarak bizim sanayiciler için kesintisiz ve güvenilir hammadde kaynağı olarak öne çıkmamızı mümkün kılacak. Kur oynamaları bizim güvenli liman olma yanımızı öne çıkarıyor. Dalgalı kur ihracat potansiyelimizi arttıracak.’ ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ