Plastik sektöründe makina yatırımları azalacak

  Plastik sektöründe makina yatırımları azalacak
   Poex

   Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun yayınladığı raporda, plastik sektörü makine yatırımlarının azalacağını ortaya koyuyor. Avrupa’nın ikinci büyük plastik üreticisi olması beklenen Türkiye plastik sanayisinin, makine teçhizat yatırımlarının 2013 yılı sonunda yüzde 8 düşeceği tahmin edildi.

   Türkiye plastik sanayisi, 2013 yılı sonunda Avrupa’nın ikinci büyük imalatçı ülkesi olmaya hazırlanıyor. Ancak, makine, teçhizat ve aksamlarında dışa bağımlılık sürüyor. Plastik sektörüne yönelik en kapsamlı verileri üreten PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu), plastik işleme makineleri 9 aylık (Ocak-Eylül) gerçekleşmeler ve revize 2013 yılsonu tahminleri raporunu yayınladı.

   Ocak-Eylül gerçekleşmeleri!

   PLASFED raporunda, 2013 Ocak-Eylül döneminde plastik işleme makineleri sektöründe üretimin 256 milyon dolar, ithalatın 389 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi. Sektör 101 milyon dolarlık ihracat yaparken, plastik endüstrisinin makine teçhizat yatırımı ise 544 milyon dolar olarak gerçekleşti.

   2013 yılsonu tahminleri!

   Yılsonunda sektörün makine yatırımlarında bir miktar düşüş beklendiği kaydedilen PLASFED raporunda, sektörün yatırımlarının 748 milyon dolar olarak gerçekleşeceği, bunun bir önceki yıla göre yüzde 8 azalma anlamına geldiği kaydedildi. Sektörün makine yatırımları 2011’de en yüksek seviyesi olan 885 milyon dolara yükselmişti. Sektörün 2013 yılı tahmini yatırımlarının detaylarında ise; şişirme ve termoform makine ile aksam ve parçaları yatırımlarının artacağı, bunun dışındaki makinelerde azalma yaşanacağı kaydedildi. Sektörün, makine yatırımlarının 2013 yıl sonu tahminlerine göre yüzde 23’ünün enjeksiyon makineleri, yüzde 17’sinin ekstrüzyon makineleri, yüzde 4’ünün şişirme makineleri, yüzde 7’sinin termoform makineleri, yüzde 36’sının presler ve diğer makineler, yüzde 13’ünün de aksam ve parçalarından oluşacağı bilgisine yer verildi.

   Yerli üretim ve ihracatta kıpırdanma!

   PLASFED raporunda, Türkiye plastik işleme makinelerinde ithal makinelerin hakimiyetinin süreceği tahmini yapılırken, yerli makine üretimi ve ihracatında yüzde 10’luk bir artışın meydana geleceği belirtildi. Rapora göre, yerli makine imalatında 2011 yılından itibaren başlayan yükseliş devam edecek ve 2012 yılına göre yüzde 10 artışla 342 milyon dolarlık üretim gerçekleşecek.

   Sektörün ihracatının da yüzde 10 yükselerek 138 milyon dolar dolayında olacağı tahmin edildi. Makine imalatçılarının 2013 yılının 9 ayında 116 farklı ülkeye ihracat yaptığı belirtilirken, ihracatın yüzde 55’inin ilk 10 ülkeye yapıldığı kaydedildi. Türkiye’den plastik işleme makinesi ithal eden ilk üç ülke Rusya, İran ve Romanya oldu.

   Yerli pazarda ithal makinelerin ağırlığı devam edecek!

   PLASFED raporunda ithalatın, 2013 yılı sonu itibariyle, bir önceki yıla göre yüzde 13 azalacağı ancak iç pazardaki ithal makine ağırlığının devam ettiği kaydedildi. Bu azalışa rağmen sektörün toplam yatırımlarının yüzde 71’i ithal makinelerle yapılacak. 2013 sonunda ithalatın 536 milyon dolara gerileyeceği tahmin edildi. Bu tahmin doğrultusunda, 2012 ve 2013 yıllarında makine ithalatı iki yıl üst üste gerilemiş olacak. Rapora göre, yılın ilk 9 aylık döneminde, Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı ilk 10 ülke, toplam ithalat içinde yüzde 91 paya sahip durumda.
   İthalata bölgesel olarak bakıldığında ise Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerinden yaptığı ithalatın yüzde 53 ile ağırlığının devam ettiği, ancak 2008 yılında yüzde 60,1 olan bu paydaki gerilemenin dikkat çekici olduğu vurgulandı. AB ülkelerinin payının düşüş nedeni ise Çin’den yapılan ithalatın aynı tarihler itibariyle yüzde 14,6’dan, yüzde 24,8’e yükselmesi olarak belirlendi.

   İthalat ve ihracat tahminlerine göre, 2013 yılsonunda dış ticaret açığı bir önceki yıla göre yüzde 19 azalarak 384 milyon dolara inecek.

   “Makine üretimini artırmalıyız”

   PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, plastik işleme makineleri raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, sektörün katma değeri yüksek makineler konusunda yol alması gerektiğini vurguladı. Aksoy şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye, plastik işleme makineleri ile aksam ve parçaları talebini yüzde 70-80 aralığında ithal ürünlerle karşılıyor. Makine sektörümüz ne yazık ki plastik mamul sektörü kadar hızlı büyüyemiyor. Bunda Çin olmak üzere ucuz makine üreticisi ülkelerin fiyat baskısı, diğer ülkelerdeki yüksek katma değerli ürünlerin etkisi büyük. Elbette iğneyi kendimize batırabileceğimiz unsurlar var ama sektörümüze yönelik olarak devlet stratejisinin bulunmaması, yerli üreticinin yeterince korunmaması sonucu plastik mamul üreticilerinin ucuz ve ikinci el makinelerle yatırıma girişmesinin etkisi de var. Plastik sektörünün, 2003 – 2012 yılları arasında toplam 5,7 milyar dolarlık makine ve teçhizat yatırımı yapmış olduğunu düşünürsek, aslında pastanın çok da küçük olmadığını görürüz. Bu açıdan bakınca, karar vericiler, bizler hep birlikte oturup daha fazla nasıl makine üretiriz, ciddi miktardaki bu kaynağı ülkemizde nasıl tutarız yollarını aramalıyız.”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ